1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'daki İdam Kararlarına Uluslararası Tepkiler
Mısır'daki İdam Kararlarına Uluslararası Tepkiler

Mısır'daki İdam Kararlarına Uluslararası Tepkiler

İngiltere Mısırlı yetkilileri cezaları yeniden gözden geçirmeye çağırırken, Türkiye kararı kınadı ve Almanya ise cezanın uygulanmaması için çaba gösterdiğini açıkladı.

A+A-

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 13 İhvan yöneticisinin idamına hükmedilmesi ve 37 kişinin ömür boyu hapis cezasına çarptırılması birçok ülke ve sivil toplum kuruluşunun tepkisine neden oldu.

İngiltere, karardan duyduğu endişeyi belirterek, Mısırlı yetkililere kararın tekrar gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, idam cezasına karşı durmanın prensip olarak ülkenin uzun süredir yürüttüğü bir politika olduğu vurgulanırken, "Mısırlı yetkilileri, tüm yargılamaların uluslararası standartlara uygun yürütülmesini ve sanıkların insan haklarına saygı duyulmasını sağlamaya çağırıyoruz" denildi. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer de Alman hükümetinin idam cezasına karşı olduğunu söyledi. Schaefer, Alman hükümetinin idam cezasıyla ilgili görüşünün belli olduğunu vurgulayarak, "Alman hükümeti, hangi ülke olursa olsun idam cezası verildiğinde bu cezanın uygulanmaması için çaba gösteriyor. Bu Mısır için de geçerli" dedi.

Uluslararası Af Örgütü ise kararın siyasi olduğunu belirtti. Örgütün Mısır Araştırmacısı Nadine Marroushi, "İdam ve ömür boyu hapis cezalarını tamamıyla kınıyoruz. Bunun Mısır'daki muhalefeti ezmeye çalışmak için yapıldığını görüyoruz" dedi.

Mısır'ın seçimle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden alınmasından sonra Mısır'ın adalet sisteminin bağımsız olmadığının kanıtladığını belirten Marroushi, "Mahkemenin siyasi aktivistler, protestocular, muhalefet ve Müslüman Kardeşler üyelerine karşı peşin hükümlü olduğunu gördük. Ülkede idam cezaları ve müebbet hapis cezaları verilirken, herhangi bir güvenlik görevlisinin protestocuları öldürmek, işkence yapmak ve gözaltındaki ölümlerden dolayı sorumlu tutulduğunu görmedik. Bu, bağımsız ya da adil olduğunun kanıtlanamadığı bir ceza sistemidir" ifadelerini kullandı.

Türkiye de Mısır’da darbe karşıtı 14 kişinin idamına ve 37 kişinin ömür boyu hapsine dair toplu ceza kararını kınadı.  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Mısır’da Temmuz 2013'ten bu yana siyasi nitelikli mahkeme süreçleri neticesinde verilen cezaların son halkasını teşkil eden 14 kişinin idamına ve 37 kişinin ömür boyu hapsine dair toplu ceza kararını kınıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, önceki örnekler gibi uluslararası standartları karşılamaktan uzak adli süreçler sonucunda alınan bu kararların Mısır’da kalıcı toplumsal barış ve istikrara katkı sağlamayacağının açık olduğu belirtildi.

ABD yönetimi ise Mısır mahkemesinin tutukluluk halini protesto için bir yıldan fazla süredir açlık grevi yapan ABD vatandaşı Muhammed Sultan'ı müebbet hapis cezasına çarptırmasından "derin hayal kırıklığı" duyduğunu belirtti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, yazılı açıklamasında, "ABD hükümeti, Mısır mahkemesinin Amerikan vatandaşı Muhammed Sultan'ın davasında verdiği karardan derin hayal kırıklığı duymaktadır" ifadesini kullandı. Açıklamada, sadece Muhammed Sultan'a verilen cezaya tepkinin yer alması, idam ya da müebbet hapis cezalarına çarptırılan diğer kişilerden söz edilmemesi dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT