1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. BİNGÖL

  4. Mısır’daki İdam Kararı Bingöl’de Protesto Edildi
Mısır’daki İdam Kararı Bingöl’de Protesto Edildi

Mısır’daki İdam Kararı Bingöl’de Protesto Edildi

Mısır’da darbe yönetiminin 529 kişi hakkında verdiği idam kararı Bingöl’de Cuma Namazı sonrası kitlesel basın açıklamasıyla protesto edildi.

A+A-

Mısır’da 529 kişi için alınan idam kararı, Bingöl Bilgi Düşünce Derneğince düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla lanetlendi.

Memur-Sen, İHH ve İlim Yayma Cemiyeti’nin de destek verdiği eylemde, açılan pankartlar, taşınan dövizler, atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarla Mısır’daki cunta yargısı protesto edildi. 

Saat Kulesi önünde toplanan grup, “Darbeci Firavunlar döktüğü kanda boğulacak” , “Bütün ümmet tek yürek”, “İslami hareket engellenemez” ve “Suriye’de, Mısır’da direnişe bin selam!” dövizleri taşıdı.

Tüm baskı ve zulümlere rağmen, adalet ve özgürlük talebiyle meydanları terk etmeyen İhvan-ı Müslimin direnişçilerini selamladıklarını belirten, Bingöl Bilgi Düşünce Derneği Başkanı Dr. Mustafa Yılmaz, şunları söyledi:

“Mısırda başlayan uyanış süreci son dönem şahadetlerle taçlandırılmış bir mücadeledir. Şimdi dünya istihbarı entelektüel Amerika, İsrail ve Avrupa kardeşlerimizi yok etmekte. İslam uyanışının önünü kesmek mücadele önderlerini hapislerde tutsak etmek istemektedirler. Bizler bu ümmetin bir parçası olarak  Bingöl’de yaşıyor olmakta ümmetin bir parası olarak inancımız, akidemiz ahlakımız sorumluluğumuz gereği bu kardeşlerimizin yanında olduğumuzu buradan haykırıyoruz” dedi. 

Yılmaz’ın konuşmasının ardından grup adına basın açıklamasını okuyan Hamdullah Dargın, Mısır halkının meşru-seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi askeri darbeyle deviren Sisi cuntasının Müslüman Kardeşlere yönelik baskı ve zulümlerinin sınır tanımadığını ifade etti.

“Yılmadan direnen Mısırlı kardeşlerimizi buradan selamlıyoruz”

Sisi cuntasının işlediği katliamların suç ortağı olan darbe yargısının verdiği utanç verici karar hakkında Müslüman Kardeşleri yalnız bırakmadıklarını belirten Dargın, “Uluslararası kamuoyunun ahlaksız suskunluğuna ve hatta darbecilerle işbirliği yapan politikalarına rağmen ilk günden bu yana yılmadan direnen Mısırlı kardeşlerimizi buradan selamlıyoruz” dedi. Dargın, İhvan yöneticilerinin darbe karşısında gösterdiği onurlu direnişin selamladıklarını ifade etti.

ABD ve İsrail’in başını çektiği batılı emperyalistlerin ve Ortadoğu’daki kuklalarının desteğini alan darbecilerin, İhvan’ı yasaklayıp bütün liderlerini ve binlerce üyesini cezaevlerine doldurarak direnişi kırmayı, İhvanı yok etmeyi düşündüklerini belirten Dargın, Mısırlı Müslümanların ilk günden itibaren kararlı ve azimli biçimde direnmeye devam etmekte ve her fırsatta darbecilerin heveslerini kursaklarında bıraktıklarını söyledi.

 “RABİA direnişi, idam kararlarına da aldırmadan çığ gibi büyümeye devam edecek”

İhvan’ın tüm zulümlere rağmen direnişi ve şehadeti temel ilke edindiklerinin altını çizen Deniz sözlerine şöyle devam etti: “Neredeyse bir asra dayanan köklü İhvan geleneğinden habersiz olan darbeciler, tüm vahşi uygulamalarına rağmen, şahadetin ve direnişin temel bir düstur olarak öğretildiği bu mektebin mensuplarının teslim alınamadığını, direnişin bir türlü kırılmadığım gördükçe adeta deliye dönerek baskılarını arttırmaktalar. Binlerce şehide rağmen bitirilemeyen RABİA direnişi, idam kararlarına da aldırmadan çığ gibi büyümeye devam edecek darbecilerden bu zulmün hesabını muhakkak soracaktır” dedi. Dargın, Mısır’ın darbecileri Mursi’nin ve İhvan'ın şahsında İslami hareketi tasfiye etmeye, İslami direnişi yargılamaya kalkıştığını ifade etti.

 "Mısır’da askerî cuntanın karşısında kardeşlerimizin yanındayız"

Cuntaya karşı Müslüman kardeşlerinin yanında olduklarını belirten Dargın, “Bizler Bingöllü Müslümanlar olarak İhvan’a karşı gerçekleştirilen bu haksız, hukuksuz ve alçakça saldırıları, bir komediden farksız olan idam kararlarını, cuntanın baskı ve despotizmini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Cinayet şebekesi cuntacıların işlediği katliamlarda şehid düşen kardeşlerimizin şahadetlerinin Alemlerin Rabbi olan Allah katında kabul edilmesini yüceler yücesi Rabbimizden bir kez daha diliyoruz. Rabbimizden kardeşlerimize sabır ve güç vermesini, ayaklarım sabit kılmasını diliyoruz. Mısır’da askerî cuntanın karşısında kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz!” dedi. 

Protesto gösterisi, yapılan duanın ardından sona erdi.

img_2611.jpg

img_2627.jpg

img_2614.jpg

img_2621.jpg

img_2623.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum