1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'daki Gösterilerde Şehit Sayısı 5'e Yükseldi
Mısır'daki Gösterilerde Şehit Sayısı 5'e Yükseldi

Mısır'daki Gösterilerde Şehit Sayısı 5'e Yükseldi

Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasının birinci yılında ülke genelinde düzenlenen gösterilerde 5 kişi hayatını kaybetti, 196 kişi gözaltına alındı.

A+A-

Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye askeri darbeyle görevden alınmasının birinci yılında darbe karşıtlarının desteği sürüyor.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın çağrısı üzerine Kahire'nin doğusundaki Zeytun Mahallesi'nde düzenlenen gösterilere polisin göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermilerle müdahale ettiği belirtildi. 

Darbe karşıtı ittifaktan yapılan açıklamada, polisin Zeytun Mahllesi'ndeki göstericilere müdahalesi sırasında vücuduna gerçek mermi isabet eden 1 kişi hayatını kaybetti, bazı kişiler ise yaralandı.

Öte yandan ülkenin çeşitli kentlerinde sabah başlayan yürüyüşler cuma namazı sonrasında da devam ediyor.

"İntifada" olarak nitelendirilen protestolar başta Kahire'nin Şobra, Zeytun, Ayn Şems, Haram, Matariye, Hilvan, Giza mahallelerinde sürerken, darbe karşıtları kentin Salah Salim gibi bazı ana yollarını da trafiğe kapattı. 

İskenderiye, Kalyubiye, Şarkıye, Beni Süveyf, Feyyum, Suveyş, Dakahliye, Minya gibi kentlerde de protestocular cuntacı Sisi aleyhinde sloganlar attı. 

Gösterilerde askeri yönetim ve içişleri bakanlığının yanı sıra ülkedeki ekonomik durum eleştirilirken, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve öldürülenlerin hesabının sorulması istendi. 

Son zamanlarda gerçekleşen darbe karşıtı yürüyüşlere oranla bugünkü protestolara bazı bölgelerde yoğun katılımın olduğu, gençlerin ve kadınların ilgisinin artmasıyla gösterilerin yüksek katılımla devam ettiği gözlendi.

Darbenin birinci yılında ülke genelinde düzenlenen gösterilerde 5 kişi öldü, 196 kişi gözaltına alındı

Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı askeri darbenin birinci yılında ülke genelinde düzenlenen gösterilerde biri polis 5 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı, 196 kişi de gözaltına alındı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi dünkü gösterilerde 3 göstericinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Daha önce 2 göstericinin öldüğünü açıklayan darbe karşıtı ittifak, Feyyum'da ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırılan 1 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "dünkü gösteriler sırasında Kahire'nin güneyindeki Ayn Hılvan'da polis noktası olarak kullanılan kapalı haldeki bir binaya Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarınca molotof kokteyli atıldığı, binada yangın çıktığı" belirtildi. Güvenlik güçlerinin çok sayıda İhvan mensubunu gözaltına aldığı aktarılan açıklamada, olayda 1 polisin öldüğü, bazı güvenlik güçlerinin de yaralandığı ifade edildi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te Abdulfettah es-Sisi liderliğinde gerçekleştirilen askeri darbenin ardından ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi görevden alınmıştı.

HABERE YORUM KAT