1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Süleyman, İsrail'in Tercihiymiş
Mısırda Süleyman, İsrailin Tercihiymiş

Mısır'da Süleyman, İsrail'in Tercihiymiş

İngiliz Daily Telegraph gazetesi tarafından bugün yayınlanan, 2008 yılına dayanan bir Wikileaks belgesi, İsrail yönetiminin yıllardır bölgede faal arabuluculuk yapan Ömer Süleyman'ı Mübarek'in yerini alması arzulanan aday olarak gördüğünü ortaya koyuyor.

08 Şubat 2011 Salı 18:34A+A-

Wikileaks'in ele geçirdiği Amerikan gizli belgelerinden 2008 tarihli bir kripto, Mısır'da deprem etkisi yaptı.

İngiliz basınının detaylarını yayımladığı kriptoya göre, Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı'na getirilen ve geçiş döneminde liderlik rolü oynaması beklenen Ömer Süleyman, İsrail'in bir süredir Mübarek'in yerine Mısır'ın liderlik koltuğunda görmek istediği isim...

Amerikalıların yazışmasına göre, Süleyman İsrail yönetimiyle hemen hergün görüşüyordu ve bunu bir "kırmızı telefon" aracılığıyla yapıyordu.

Görüşmelerin olduğu dönemde Ömer Süleyman, Mısır İstihbaratının şefiydi.

Wikileaks belgelerine göre, İsrail Savunma Bakanlığı'nda görevli David Hacham adlı danışman, "Soliman" olarak hitap ettiği Ömer Süleyman'a övgüler yağdırıyordu.

Mısır ve İsrail istihbaratı arasındaki kurulan kırmızı hat da hemen hergün kullanılıyordu.

Amerikan diplomatik yazışmasında, İsrailli danışman, "Mübarek'in ölmesi veya görevini yerine getiremeyecek duruma gelmesi halinde Soliman'ın, en azından cumhurbaşkanı yardımcısı düşünebiliyoruz" görüşünü dile getiriyor.

Kriptoda, "Görev değişikliği senaryosunun analizi için Kahire Büyükelçiliğimizi görevlendirebiliriz, ancak Soliman seçeneği için İsrail'in ortaya koyduğu tercih tartışılmaz" deniliyor.

TRT HABER

 

HABERE YORUM KAT