Mısır’da Siyaset Sahnesi Hareketlendi

28.05.2012 00:54
Mısır’da Siyaset Sahnesi Hareketlendi
Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağının kesinleşmesinin ardından, siyaset sahnesi de hareketlendi.

Seçim sonuçlarını yorumlayan siyasi gözlemciler, Mısır'daki her 10 kişiden 7'sinin değişim, 3'ünün ise istikrar yönünde oy kullandığını vurguladı.

İlk turda yüzde 25'ten fazla oy alarak birinci sıraya yerleşen Müslüman Kardeşler'in Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) adayı Muhammed Mursi, diğer adaylarla görüşmelere başladı. Cumartesi akşamı yapılan görüşmeye cumhurbaşkanlığı seçiminden üçüncü olarak çıkan Nasırcı Kerame Partisi'nin lideri sosyalist lider Hamdin Sabbahi katılmadı. Muhammed Mursi, yüzde 17.6 oyla dördüncü sıradaki Abdulmunim Ebu'l-Futuh ile de dün bir araya geldi. Mursi, Cumartesi akşamı düzenlediği basın toplantısında eski rejimin kalıntılarını tarihin çöplüğüne göndermek üzere görüşmelere devam edeceklerini söylemişti.

Bağımsız aday Abdulmunim Ebu'l-Futuh'tan ise, devrimin korunması amacıyla birlik çağrısı internet aracılığıyla geldi. Twitter'daki hesabından açıklama yapan Ebu'l-Futuh, görüşmeler sırasında "Siyasi ihtilafları bir kenara bırakarak, sadece ülke çıkarlarını gözeteceğiz" dedi. Ebu'l-Futuh, seçimi ikinci sırada tamamlayan Mübarek döneminin son başbakanı general Ahmet Şefik'e atfen, "Yolsuzluk ve zulmün sembollerine karşı tek saf halinde duracağız" ifadesini kullandı.

Mısırlı Liberal Yazardan İhvan’ın Adayına Destek

Müslüman Kardeşler'e yönelik sert eleştirileriyle bilinen Mısırlı liberal yazar Alaa el-Asvani de, "kanlı ve yozlaşmış" olarak nitelendirdiği Mübarek rejimine karşı, Müslüman Kardeşler'e destek olunması, bu amaçla ulusal cephe kurulması çağrısında bulundu. El-Asvani, Twitter'dan yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının, Mursi ile Şefik'in ikinci tura kaldıklarını gösterdiğine işaret ederek, "Devrimi koruma görevimiz, ulusal bir cephe olarak Mübarek rejimine karşı İhvan'ı desteklememizi gerektiriyor" dedi. Mısırlı yazar, bu desteğe karşılık Müslüman Kardeşler'den bağlayıcı bazı sözler alınması gerektiğini de vurguladı.

"Müslüman Kardeşler Liderliğindeki Bir Hükümete İtirazım Olmaz"

Seçimde büyük bir sürpriz gerçekleştirerek ikinci sıraya yerleşen Ahmet Şefik ise, Müslüman Kardeşler'in liderliğindeki bir hükümete itiraz etmeyeceğini belirtti. Şefik, el-Hayat televizyonuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçilmesi halinde, muhalif partilerden bir ismin başbakanlığı ihtimaline açık olduğunu belirterek, "Mısır'ın gelecek başbakanının Hürriyet ve Adalet Partisi'nden çıkmasında bir sorun görmüyorum" diye konuştu.

Yeni Akit 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim