1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Seçimlerin Akıbeti Tehlikeye Girdi
Mısır’da Seçimlerin Akıbeti Tehlikeye Girdi

Mısır’da Seçimlerin Akıbeti Tehlikeye Girdi

Mısır’da halk, askeri yönetimin yönetimi bırakması hususunda kararlı. Bu arada BM, Mısır yönetimini kınadı.

24 Kasım 2011 Perşembe 14:00A+A-

Tahrir Meydanı'nda geçen hafta başlayan ve otuzu aşkın göstericinin katledildiği gösteriler Mısır’da siyasi depreme neden oldu. Asker destekli polisin silah kullanarak gösterileri engelleme girişimi çatışamaya dönüştü. Mübarek dönemini aratmayan görüntülerin sahnelendiği olaylar sonunda siyasiler ve dini otoriteler kan akmasını önlemesi için çağrı yapmaya başladı.

Dünya Bülteni’nden Abdullah Aydoğan Kalabalık’ın haberine göre Dün ikindi saatlerinde el Ezher alimlerinden bir grubun müdahalesi ile durdurulan çatışmalar, akşam saatlerinde bir grup baltacının Tahrir Meydanı’nda girmek istemesinin ardından tekrar başladı.

Mısır’ı son 9 aydır yöneten Yüksek Askeri Konsey çatışmalarda yaşananlardan ve ölüm olaylarından dolayı özür diledi.

El Ezher şeyhi içişleri bakanlığından göstericilere karşı silah kullanmamalarını istedi.

SEÇİMLERİN GELECEĞİ TEHLİKEYE GİRDİ

Mısır içişleri bakanlığı olayların durdurulması için seçimlerin birinci merhalesinin ertelenmesi teklifinde bulundu.

Mısırlı siyasi gözlemciler, eylemcilerin taleplerinde çok yükselttiğini, askerin şu anda çekilmesinin ciddi sorunlara yol açacağını savunuyorlar. Uzlaşmadan yana siyasi grupalr ise Yüksek Askeri Konsey’in görevini sivillere devretmesinin aşamalı olarak gerçekleştirilmesinin gerektiğini savunuyor.

Bu sabah itibariyle Tahrir Meydanı’nda henüz sakin bir hava var.

***

BM'DEN KINAMA

BM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Navi Pillay, Mısır'da hafta sonundan bu yana en az 30 kişinin öldürüldüğü olaylar hakkında derhal ve bağımsız soruşturma açılmasını, sorumlu bulunanlardan hesap sorulmasını istedi.

BBC’de yer alan habere göre Komisyon Başkanı Pillay, "Mısır yetkililerinin, Tahrir Meydanı ve ülkenin diğer yerlerindeki protestoculara karşı, göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve gerçek mermi kullanıldığı açıkça görülüyor. Buna son vermeleri gerekiyor. Tahrir'den gelen görüntüler, zaten sindirilmiş olan göstericilerin zalimce dövülmesi, son derece korkunç." dedi.

Mısır'da, muhalif gruplar, Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra yönetimi devralan askeri liderlerin hızla sivil yönetime geçileceği taahhüdüne rağmen Tahrir Meydanı'ndaki işgal eylemlerine devam ediyorlar.

Mısır muhalefeti Konsey'in iktidarı derhal sivil bir geçiş yönetimine bırakmasını talep ediyor. Dün bir açıklama yapan Konsey Başkanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi, meclis seçimlerinin planlandığı gibi 28 Kasım'da, Cumhurbaşkanlığı seçimininse 2012 Temmuz'unda yapılacağını söylemişti.

Mareşal Tantavi'nin açıklamasından sonra Tahrir Meydanı'ndaki göstericiler "Tantavi ayrılmadan biz buradan ayrılmayacağız" şeklinde sloganlar attılar.

Bir protestocu, Fransız haber Ajansı AFP'ye Tantavi'nin "Mübarek'in kopyalanıp yapıştırılmış bir versiyonu olduğunu" söyledi; "Tantavi, Mübarek'in askeri üniformalı halidir" dedi.

HABERE YORUM KAT