1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Seçim Protesto Ediliyor
Mısır'da Seçim Protesto Ediliyor

Mısır'da Seçim Protesto Ediliyor

Mısır'da darbe karşıtları, cumhurbaşkanlığı seçimin üçüncü gününde, protesto eylemlerini sürdürüyor.

28 Mayıs 2014 Çarşamba 15:21A+A-

Mısır'da darbe karşıtları, cumhurbaşkanlığı seçimin üçüncü gününde, protesto eylemlerini sürdürüyor.

İskenderiye başta olmak üzere Dekahliye, El-Kalyubiye, Eş-Şarkiye, El-Buheyra, El-Feyyum, Asyut ve El-Buhayra kentlerinde gösteri yapan darbe karşıtları, seçimin boykot edilmesi talebini tekrarlayıp, askeri müdahaleyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "meşruiyetini savunan" sloganlar attı.

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimi için pazartesi günü başlayan oy verme işleminin daha önce 2 gün olarak açıklanan süresi, katılımın düşük olması nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu tarafından uzatılmıştı. Seçimin boykot edilmesi çağrısında bulunan darbe karşıtları, pazartesi gününden bu yana çeşitli kentlerde, seçimi protesto eylemleri düzenliyor.

Seçimi etkilemez

Bu arada,  Mısır Yüksek Seçim Kurulu (YSK) cumhurbaşkanı adayı Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi'nin sandık görevlilerini çekmesinin seçimi etkilemeyeceğini belirtti.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, Sabbahi’nin gözlemcilerini seçim merkezlerinden çekmesinin "kendisini ilgilendirecek bir konu olduğu", bunun yasal yönden seçime herhangi bir tesirinin olmayacağı savunuldu.

Sabbahi'nin seçim kampanyasını yürüten ekip, YSK'nın seçim süresini uzatma kararın iptal edilmemesi halinde, Sabbahi'nin adaylıktan çekilme konusunun ele alınacağını duyurmuştu. Bugün yapılan açıklamada ise Sabbahi'nin seçim yarışına devam etme kararı aldığını ancak seçim merkezlerindeki gözlemcilerinin çekildiği duyurulmuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT