1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Referandum; Mursi Oy Kullandı
Mısırda Referandum; Mursi Oy Kullandı

Mısır'da Referandum; Mursi Oy Kullandı

Mısır'da yapılan referandumda Muhammed Mursi oyunu kullandı.

A+A-

Yargıçların boykota giderek referandumu denetlememe kararı nedeniyle, iki turda gerçekleştirilecek referandum için Muhammed Mursi , 130 bin polisin ve 120 bin askeri görevlendirmiş durumda.

"Şeriat anayasası" olarak nitelendirilen yeni anayasayı protesto eden yargıçlar, referandumu denetlemeyerek greve gideceklerini açıklamışlardı. Bu yüzden referandum iki aşamalı olarak gerçekleştiriliyor.

Anayasa referandumunda 51 milyon 333 bin seçmenden yaklaşık 26 milyonu bugün, geriye kalan 25 milyonu ise gelecek hafta oy kullanacak.

Mısır'da tartışmalı anayasa taslağı bugün referanduma gidiyorken, halk ve siyaset adamları ikiye ayrılmış durumda.

Muhalefet, taslağın yalnızca İslamcı figürler tarafından hazırlandığını ve halkın tamamının temsil edilmediğini savunuyor.

Müslüman Kardeşler ve muhafazakarlar ise taslağı destekliyorlar.

Referandumun, haftalar boyu süren çatışmaları körüklemesinden endişe ediliyor. Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin herhangi bir şiddet olayına izin vermeyeceği belirtiliyor.

Bazı sivil toplum örgütlerine bağlı halk komitelerinin de gönüllü olarak seçim merkezlerinde bulunmak istemesini de değerlendiren Askeri uzman Ziyat, bunun askerin gücünü ikiye katlayacağını savundu.

Askeri Uzman Safvet ez-Ziyat, seçim merkezlerinde görev alacak seçim kurulu mensuplarını korumanın Mısır ordusunun başlıca görevi olduğunu belirterek, ''Ordumuz şiddet olaylarına mahal bırakmayacak donanıma sahip. Askerler de aldıkları sorumluluğun farkında. Bu nedenle işlemlerin aksamaması için görevlerini en iyi şekilde yerine getireceklerine inanıyorum'' dedi.

Muhalif grupların referandum oylaması sırasında kendisini şiddete sebep olan taraf olarak göstermek istemeyeceğini dile getiren Ziyat, ''Referandum karşıtı kesim, puan kaybetmemek için şiddeti başlatan taraf olmadığı imajını sergileyecek'' değerlendirmesinde bulundu.

Referandumun ikinci aşaması 22 Aralık'ta yapılacak.

Oy kullanma işleminin akşam saat 19.00'a kadar sürmesi bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI MURSİ OYUNU KULLANDI

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Kahire'nin doğusundaki ''Mısır el-Cedide'' ortaokulunda oyunu kullandı.

Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklar, Mursi'nin Cumhurbaşkanı görevine geldikten sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na taşınması ile seçim bölgesinin değiştiğini belirtti.

Mursi, gazetecilere açıklamada bulunmadan oy verme işlemini gerçekleştirdikten sonra güvenlik konvoyu eşliğinde bölgeden ayrıldı.

Mursi'ye destekçilerinin sloganlarla destek verdiği görüldü. (timeturk)

HABERE YORUM KAT