Mısır'da Parlamento Seçimlerini Boykot Etme Çağrısı

30.10.2015 23:44
Mısır'da Parlamento Seçimlerini Boykot Etme Çağrısı
Mısır'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerde parlamento seçimlerinin boykot edilmesi çağrısı yapıldı.

Mısır'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerde parlamento seçimlerinin boykot edilmesi çağrısı yapıldı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketinin çağrısı üzerine sokaklara inen Mısırlılar, başkent Kahire'nin yanı sıra Giza, İskenderiye, Beni Suveyf, Minya, Dimyat, Bahire, Şarkıyye ve Dekahliye kentlerinin farklı bölgelerinde düzenledikleri gösterilerle "darbe yönetimi altında gidilecek parlamento seçimlerinin boykot edilmesi ve 25 Ocak 2011'de başlayan devrim yürüyüşünün tamamlanması" çağrısında bulundu. 

İsrail'in Mescid-i Aksa ve Filistin halkını hedef alan saldırılarının da protesto edildiği gösterilerde, "25 Ocak Devrimi'nde elde edilen kazanımlara yeniden sahip olabilmek için devrimin etrafında birleşilmesi ve seçimlerin boykot edilmesi" istendi. 

Beni Suveyf, Minya ve Dimyat'taki yürüyüşlerde eylemciler, "komedi" olarak nitelendirdikleri parlamento seçimlerini protesto etti.  Cezaevlerinde tutulan darbe karşıtlarının resimlerini taşıyan göstericiler, "devrimci hareketin sürdürülmesi" sözü verdi.

Bahira'da oluşturulan insan zinciri eyleminde "katillerin" yargılanmasını isteyen Mısırlılar, darbe yönetimi devrilene kadar direnişin süreceğini ifade etti.

5 İhvan mensubuna gözaltı

Öte yandan, bazı İhvan üyeleri de 18 yaş altı çocuk tutukluların serbest bırakılması için Şarkıyye'de gösteri düzenledi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İbrahimiyye'de "terör grubuna katılmak" suçlamasıyla 5 İhvan mensubu gözaltına alındı. Dekahliye'de de tüm tutukluların serbest bırakılması talebiyle gösteri düzenlendi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim