1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Ordudan Güç Gösterisi
Mısırda Ordudan Güç Gösterisi

Mısır'da Ordudan Güç Gösterisi

Mısır silahlı kuvvetlerinin altı gündür devam eden gösterileri kontrol altına almak üzere devreye girdiği haberleri geliyor.

30 Ocak 2011 Pazar 19:50A+A-

 Gösterilerin düzenlendiği meydana tanklar sevkedilirken, askeri helikopterler ve savaş uçakları meydan üzerinde alçak uçuş yaptı.

Ordunun güç gösterisi, Mübarek'in silahlı kuvvetlerin karargahına giderek komuta kademesiyle toplantı yapmasını izliyor.

Mısır'daki önde gelen muhalefet partisi Müslüman Kardeşler'in, eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey'e, yetkililerle müzakere yapması için desteğini verdiği haberleri geliyor.

ABD ise, Mısır'da geçiş sürecinin barış içinde sağlanması için çağrıda bulundu ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington'un demokratik bir hükümeti işbaşına getirecek bir süreç görmek istediğini söyledi.

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifasını isteyen gösterilerin altıncı gününde eylemciler pazar günü de meydanlara çıktılar.

Polis sokaklardan çekildi

Eylemlerin başından bu yana göstericilerle çatışan polis ise büyük ölçüde sokaklardan çekilmiş durumda.

Mısır hükümet ise El Cezire'nin ülkedeki faaliyetlerine son vermesini istedi. El Cezire, eylemlerin başlamasından bu yana Mısır'daki gelişmeleri aralıksız aktarıyor.

Mısır'da salı günü başlayan gösterilerde şu ana kadar yüzde fazla kişi hayatını kaybederken, şiddet olaylarının yaşandığı İskenderiye, Kahire ve Süveyş kentlerinde binlerce kişinin de yaralandığı bildirildi.

Kahire'de gece sokağa çıkma yasağına karşın eylemlerin odak noktası olan Tahrir-Özgürlük meydanında çok sayıda kişi toplanırken, sabah saatlerinde kalabalığın artmasıyla birlikte ''Mübarek, Mübarek, uçak bekliyor'' sloganları duyuldu.

Çok sayıda gösterici tankların ve zırhlı araçların üzerine çıkarken, eylemcilerle göstericilerin birbirleriyle çatışmaktan çok yumuşak bir diyalog içinde olmaları dikkat çekti.

Pazar günü Orta Doğu'da haftanın ilk işgünü olmasına karşın işyerlerinin büyük çoğunluğu kapalı.

BBC muhabiri Jeremy Bowen, önemli kamu binaları ağır koruma altında olmasına karşın kentin büyük bölümünde otorite boşluğu hissinin hakim olduğunu kaydediyor.

Kentin büyük bölümünde yağma olaylarına karşı silahlanan sıradan vatandaşlar mahalle koruma ekipleri kurmuş durumda.

Mısır genelinde binlerce mahkumun kaçtığı haberleri geliyor.

BBC

HABERE YORUM KAT