Mısır'da Ordudan Güç Gösterisi

30.01.2011 19:50
Mısırda Ordudan Güç Gösterisi
Mısır silahlı kuvvetlerinin altı gündür devam eden gösterileri kontrol altına almak üzere devreye girdiği haberleri geliyor.

 Gösterilerin düzenlendiği meydana tanklar sevkedilirken, askeri helikopterler ve savaş uçakları meydan üzerinde alçak uçuş yaptı.

Ordunun güç gösterisi, Mübarek'in silahlı kuvvetlerin karargahına giderek komuta kademesiyle toplantı yapmasını izliyor.

Mısır'daki önde gelen muhalefet partisi Müslüman Kardeşler'in, eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey'e, yetkililerle müzakere yapması için desteğini verdiği haberleri geliyor.

ABD ise, Mısır'da geçiş sürecinin barış içinde sağlanması için çağrıda bulundu ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington'un demokratik bir hükümeti işbaşına getirecek bir süreç görmek istediğini söyledi.

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifasını isteyen gösterilerin altıncı gününde eylemciler pazar günü de meydanlara çıktılar.

Polis sokaklardan çekildi

Eylemlerin başından bu yana göstericilerle çatışan polis ise büyük ölçüde sokaklardan çekilmiş durumda.

Mısır hükümet ise El Cezire'nin ülkedeki faaliyetlerine son vermesini istedi. El Cezire, eylemlerin başlamasından bu yana Mısır'daki gelişmeleri aralıksız aktarıyor.

Mısır'da salı günü başlayan gösterilerde şu ana kadar yüzde fazla kişi hayatını kaybederken, şiddet olaylarının yaşandığı İskenderiye, Kahire ve Süveyş kentlerinde binlerce kişinin de yaralandığı bildirildi.

Kahire'de gece sokağa çıkma yasağına karşın eylemlerin odak noktası olan Tahrir-Özgürlük meydanında çok sayıda kişi toplanırken, sabah saatlerinde kalabalığın artmasıyla birlikte ''Mübarek, Mübarek, uçak bekliyor'' sloganları duyuldu.

Çok sayıda gösterici tankların ve zırhlı araçların üzerine çıkarken, eylemcilerle göstericilerin birbirleriyle çatışmaktan çok yumuşak bir diyalog içinde olmaları dikkat çekti.

Pazar günü Orta Doğu'da haftanın ilk işgünü olmasına karşın işyerlerinin büyük çoğunluğu kapalı.

BBC muhabiri Jeremy Bowen, önemli kamu binaları ağır koruma altında olmasına karşın kentin büyük bölümünde otorite boşluğu hissinin hakim olduğunu kaydediyor.

Kentin büyük bölümünde yağma olaylarına karşı silahlanan sıradan vatandaşlar mahalle koruma ekipleri kurmuş durumda.

Mısır genelinde binlerce mahkumun kaçtığı haberleri geliyor.

BBC

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim