1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Ordu da İşkence Yapıyor
Mısır’da Ordu da İşkence Yapıyor

Mısır’da Ordu da İşkence Yapıyor

Mübarek karşıtı göstericilere karşı tarafsız kaldığı söylenen Mısır Ordusu sanıldığı kadar masum değil. Yüzlerce insanın kayıp olduğu iddia ediliyor.

10 Şubat 2011 Perşembe 14:25A+A-

İngiliz Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı düzenlenen gösteriler sırasında tarafsız bir tutum takındığı belirtilen ordunun da, olayların başlamasından bu yana gözaltı ve işkence vakalarında rol oynamakla suçlandığını yazıyor.

Haberin kaynağıysa, gözaltına alınan ve işkence gördüğünü söyleyen Mısırlı eylemcilerin ifadeleri ve insan hakları grupları...

Ordunun protesto hareketini bastırmak amacıyla gizlice insanları yakaladığı ve işkenceden geçirdiğini iddia edilirken, gazeteye konuşan eylemciler ordu tarafından gözaltında tutuldukları sırada ağır dayak yediklerini ve başka işkenceler gördüklerini söylüyor. Elde edilen bilgiler, ordu tarafından organize edilmiş bir korkutma kampanyası yürütüldüğünü gösteriyor.

İnsan hakları kuruluşlarının da ordunun gözaltındakilere elektrik verdiğini belgelediği belirtiliyor. Gözaltına alınanlar arasında insan hakları eylemcileri, gazeteciler ve avukatlar olduğu kaydediliyor.

YÜZLERCE İNSAN KAYIP

İnsan hakları grupları, çok sayıda ailenin kayıp olan yakınlarını aradığını, yüzlerce insanın, büyük protesto gösterilerine sahne olan Tahrir Meydanı'nındaki Mısır Antikaları Müzesi'nde tutulduğunu belirtti. Serbest kalan kişiler ise kendilerine işkence yapıldığını, Hamas ve İsrail için çalıştıklarının öne sürüldüğünü ifade etti.

İnsan hakları aktivisti Hosa Bahgat, yüzlerce, hatta binlerce sıradan vatandaşın sadece gösterilere katıldıkları için "ortadan kaybolduğuna" dikkat çekti, bu insanların birçoğunun hala kayıp olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT