1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Öğrencilerin Darbe Karşıtı Gösterileri Sürüyor
Mısır'da Öğrencilerin Darbe Karşıtı Gösterileri Sürüyor

Mısır'da Öğrencilerin Darbe Karşıtı Gösterileri Sürüyor

Mısır'da öğrencilerin darbe karşıtı gösterileri sürerken, Ezher Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili 128 öğrenci hakkında 15 gün hapis kararı verildi.

A+A-

Nil Deltası'ndaki Zekazik Üniversitesi'nde darbe karşıtı ve destekçisi gruplar arasında meydana gelen kavgaya polis müdahale etti. Üniversite yerleşkesine giren polis, öğrencileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. 

Öte yandan Zekazik kentinde Darbe Karşıtı Öğrenci Hareketi, polisin üniversitelere müdahalesinin protesto edilmesi için yürüyüş düzenledi. Göstericiler, "Rabia" işareti bulunan dövizler taşıdı. Darbeyle görevinden alınan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Zekazik'teki evinin önünde toplanan eylemciler ayrıca, anayasa referandumunun boykot edilmesini istedi.

Nil Deltası'ndaki Menufiye Üniversitesi'nde ve Kahire'nin doğusundaki Hilvan Üniversitesi'nde de darbe karşıtı öğrenciler gösteri düzenledi.

Göstericiler, İhvan'ın terör örgütü ilan edilmesini ve Ezher Üniversitesi'nde meydana gelen olayları protesto etti.

128 öğrenci hakkında 15 gün ihtiyati hapis kararı

Güne nisbeten sakin başlayan Ezher Üniversitesi'nde, akşama doğru öğrencilerle güvenlik güçleri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Çıkan olaylarda pek çok öğrencinin yaralandığı ve bir çoğunun da  gözaltına alındığı belirtildi.

Ezher Üniversitesi'nde meydana gelen olaylarla ilgili 128 öğrenci hakkında 15 gün ihtiyati hapis kararı verildi.

Başsavcılık, 68 öğrenciyi ticaret fakültesi yerleşkesinde bulunan beş katlı binayı ateşe vermekle , 60 öğrenciyi de önceki gün Ezher Üniversitesi'nde meydana gelen şiddet olaylarına karışmakla suçladı.

Mısır'da ordunun müdahalesinin ardından darbe karşıtı gösteriler ülke genelinde devam ederken, akademik yılın başlangıcından bu yana üniversitelerde de sık sık protestolar düzenleniyor. Gösterilerin yoğun olarak devam ettiği Ezher'de 28 Aralık'tan bu yana öğrenciler sınavları boykot ediyor. 

AA

HABERE YORUM KAT