1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Öğrencilerin Darbe Karşıtı Gösterileri Sürüyor
Mısırda Öğrencilerin Darbe Karşıtı Gösterileri Sürüyor

Mısır'da Öğrencilerin Darbe Karşıtı Gösterileri Sürüyor

Mısır'da yeni öğretim yılının ikinci gününde öğrenciler, darbecilerin "siyasi eylemlerden uzak durulması" uyarısına rağmen darbe karşıtı gösterilerine devam ediyor.

A+A-

Mısır'da yeni öğretim yılının ikinci gününde öğrenciler, Eğitim ve Öğretim Bakanlığı'nın "siyasi eylemlerden uzak durulması" uyarısına rağmen darbe karşıtı gösterilerine devam ediyor. Darbe karşıtı gruplar, sabah saatlerinden itibaren başta başkent Kahire olmak üzere ülke genelinde gösteriler düzenledi. 

Kahire Üniversitesi'nde öğrenciler, darbe karşıtı gösterilerinde, "Biz öğrencileriz, bu da sözümüz: 'Sisi gider, biz de evimize gideriz", "Üniversitenin saati özgürlük vaktine gelsin, Sisi gitsin" sloganları ile askeri darbeyi ve Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'yi protesto etti. Göstericiler, darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen "Rabia işareti" yaptı ve bu sembolü taşıyan tişörtler giydi. 

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla düzenlenen gösteriler kapsamında yerel saatle sabah 07.00'da şehrin batısındaki Haram Caddesi'nde, Rahmet Mescidi önünde oturma eylemi yapıldı. Eylem saat 10.00'a kadar devam ederken, başkentin Elf Mesken Meydanı, Lübnan Meydanı, 6 Ekim yolu üzerinde de darbe karşıtları gösteriler düzenledi. Rabia işaretleri yapan ve halkı sivil itaatsizlik eylemlerine çağıran sloganlar atan göstericiler, darbeyle görevinden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de resimlerini taşıdı. 

Öte yandan Süveyş kentindeki Süveyş Ezher Enstitüsü önünde yapılan gösteri sırasında karşıt görüşlü gruplar arasında arbede çıktığı bildirildi. Ulusal İttifak Hareketi'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin, darbe yanlılarının gösteri yapan gruba saldırmasına izin verdiği ve "yere düşen öğrencilerin çığlıklarına" aldırmadığı suçlamasında bulundu. Güvenlik yetkilileri ise çatışmaların öğrenciler arasında çıktığını, emniyet güçlerinin hiçbir tarafın yanında veya karşısında yer almadığını savundu. 

Eş-Şarkıyye ilinde de darbe karşıtı ve destekçisi öğrenciler arasında küçük çapta çatışmalar çıktığı bildirildi. Darbeye destek veren öğrencilerin Edebiyat Fakültesi önünde insan zinciri oluşturan darbe karşıtı grubun açtığı pankartları yırttığı belirtilirken, olayda kimsenin yaralanmadığı kaydedildi. 

Görgü tanıkları, Beni Suveyf kentinde "Darbe Karşıtı Öğrenciler" hareketinin Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlediği gösterinin güvenlik güçlerince dağıtıldığını, üç öğrencinin gözaltına alındığını bildirdi.

Nil Deltası'da yer alan Kalyubiye, Süveyş Kanalı'nın kuzeyindeki Port Said, ülkenin orta kesimindeki Minya ve Feyyum kentlerinde de darbe karşıtı gösteriler ve sivil itaatsizlik eylemleri düzenlendiği belirtiliyor. 

misir-ogranci-20130922-01.jpg

misir-ogranci-20130922-02.jpg

misir-ogranci-20130922-03.jpg

HABERE YORUM KAT