1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Mısır’da Milyonlar Meydanlarda Direniyor!
Mısır’da Milyonlar Meydanlarda Direniyor!

Mısır’da Milyonlar Meydanlarda Direniyor!

Mısır’da tam anlamıyla nefesler tutulmuş iken, Türkiye medyasında sadece iki televizyon kanalı bu gecenin nabzını tuttu.

A+A-

Mısır’da tam anlamıyla nefesler tutulmuş iken, Türkiye medyasında sadece iki televizyon kanalı bu gecenin nabzını tuttu. Bunlardan biri Rehber TV idi ki Adeviyye meydanındaki konuşmaları simültane tercüme ederek izleyenlerine aktardı. Rehber TV Mısır’da darbe süreci başladığından bu yana gece geç saatlerde konukları ve telefon bağlantıları ile yaptığı yayınlarla dikkat çekmiş ve takdir toplamış oldu.

Diğer TV kanalı Habertürk ise, konukları Ahmet Ağırakça, Abdurrahman Dilipak, Ceren Kenar ve Özcan Tikit ve Ürdün Aglad gazetesi yazarı Ebu Lala başta olmak üzere birçok önemli şahsiyetle telefon bağlantıları kurdu. Kara propaganda örneklerinin de videolarla deşifre edildiği Habertürk’ün bu yayın politikası takdir topladı. Her iki kanal üzerinden gelen haberler, izleyenlerin an be an bilgilenmesi sağladı.

Mısır’daki son durum özetle şu:

Bir milyondan fazla Mursi yanlısı Savunma Bakanlığı önünde toplanmış durumda. Askerlerin binayı terk etmek istedikleri ve bu yönde görüşmelerin olması bir yana, bir ara ordunun meydana doğru ilerlediği bilgileri geldi. Bunun ne manaya geldiği yorumlanmamakla birlikte, Sisi’nin Ezher uleması ile görüşme talebinde bulunduğu ancak reddedildiği ifade edildi. Sisi’nin ABD ile görüşüp, kendilerinden bir yol haritası çizmesi beklentisi içerisinde olduğu ise gelen bilgiler arasında. Habertürk’e katılan Taha Özhan, “4 gün önceki fotoğrafta yer alanların siyaseten tamamen silindikleri, Sisi’nin etrafının boşaldığı, eski sistemi esas bu dalganın silip süpüreceği ve gerçek devrimlerin bundan sonra geleceği”ne dair yaptığı yorumlar dikkat çekici idi. Darbenin arkasındaki diğer güçlerin de tamamen çöktüğünü ifade eden Özhan, hareketin İhvan’ı çoktan aştığını, bütün İslamcıların ve Müslümanların sokaklarda olduğu, Selefi hareketin liderleri dışında tamamen meydanlara indiği, bu manada darbe akşamı fotoğrafında yer alanların telafisi mümkün olmayan siyasi yaralar aldığını açıklaması önemliydi. Özhan “darbeciler İhvan’a darbe yapacaklarını zannettiler ama karşılarına bütün Müslümanlar hatta bütün Mısır çıktı” dedi.

Ceren Kenar ise, “İslamcılar bu süreçten nasıl bir ders çıkarmalı?” sorusunun yanlış olduğunu, asıl sorunun “sekülerle nasıl bir ders çıkarmalı?” olması gerektiğini vurguladı. Kenar, zira Mursi’nin meşru ve namuslu bir noktada durduğunu, ancak laik kesimlerin ahlaksız ve gayrı meşru bir noktayı savunduklarını, bu günlerin ileride utançla hatırlanacağını, ifade etti. 

Meydanda Erdoğan’ın mesajları yanında Mursi’nin oğlunun yaptığı konuşma dikkat çekiciydi. Babasının görevine geri döneceğini ve yol haritasını belirleyeceğini ifade ettikten sonra, Ezher hocaları toplu halde “Ezher şeyhini tanımadıklarını, kendilerini temsil etmediğini” ilan ettiler. Mühendisler Odası ve Baro Mursi’ye destek verdiğini açıkladı. 700 bin üyesi olduğu ifade edilen doktorlar sendikasının lideri de meydanda bir konuşma yaparak Mursi’ye desteklerini bildirdi. Ezher hocaları ise Ahmet et-Tayyip’in kendilerini temsil etmediğini ve dünya karşılığında ahretini sattığını ifade ettiler. Darbeye destek veren ülkelerin isimlerinin tek tek sayılarak sloganlarla lanetlendiği meydanda ve Kahire’nin çeşitli bölgelerinde yaklaşık 5 milyon kişinin sokaklarda olduğu vurgulandı. Tahrir meydanına çatışma olmaması için gidilmediği ifade edilirken, Hayrat Şatır ve arkadaşlarının cezaevinden gönderdikleri mesaj dikkat çekici idi: “Burada Sisi’ye yer hazırlıyoruz”

Abdurrahman Dilipak telefonuna gelen mesajlardan birinin İstihbarat’ın başındaki önemli bir ismin de İhvan’a katıldığını deklare ettiğine ilişkin olduğunu ifade ettikten başka, Asyut ve Sina başta olmak üzere dört bölgenin kontrolünün tamamen İhvan’ın elinde olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT