1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Korku Duvarı Aşıldı -Video-
Mısır’da Korku Duvarı Aşıldı -Video-

Mısır’da Korku Duvarı Aşıldı -Video-

Hüsnü Mübarek’e karşı isyanda, 'göstericileri daha da heyecanlandıracak' yorumlarına neden olan yeni görüntüler ortaya çıktı. Yer başkent Kahire ve polis namaz kılan göstericilere tazyikli su sıkıyor.

31 Ocak 2011 Pazartesi 23:22A+A-

Mısır'da 'Kıyamet Günü' olarak adlandırılan gün yarın.

 

Amaç, 1 milyon kişinin Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in koltuğunu bırakması için sokaklara dökülmesi. Muhalifler başkent Kahire'de bu rakama ulaşmayı amaçlarken, başta El Cezire olmak üzere televizyonlarda bugün yayınlanan bir görüntü, 'halkın heyecanını daha da artıracak' şekilde yorumlanıyor.

Günlerden Cuma, yer Kahire; Nil Nehri üzerindeki Tahrir köprüsü. Polisin sert müdahalesinin sık sık ajanslara düştüğü isyanın ilk günlerinde, polis, köprü üzerinde namaz kılan kalabalığa tazyikli suyla müdahale ediyor.

Öte yandan, görüntülerde, polis araçlarının direksiyonunu göstericilerin üzerine kırdığı da görülüyor.

Bu görüntüleri Banu Güven'le Artı'da yorumlayan TRT Arapça Genel Yayın Yönetmeni Sefer Turan, "Burada halkın ilk kez polisle karşı karşıya geldiğinde nasıl bir direniş ortaya koyduğu çarpıcı şekilde görülüyor. Bu görüntüler, 'Kıyamet Günü 'olarak adlandırılan ve 1 milyon kişinin katılmasının planlandığı yarınki gösteri öncesi, Mısır halkını daha da heyecanlandıracaktır diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Muhalefet yarın Kahire'de 1 milyon kişiyi toplamayı hedeflerken, yönetimden de karşı atak olarak değerlendiren bir adım geldi: Ülkedeki tüm tren seferleri durduruldu...

NTV

HABERE YORUM KAT