1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da İhvan’ın Başına Kadın Aday
Mısır’da İhvan’ın Başına Kadın Aday

Mısır’da İhvan’ın Başına Kadın Aday

Mısır’da Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından İhvan’ın kurduğu Hürriyet ve Adalet Partisi’nin liderliğine kadın aday Sakkari de talip.

A+A-

Mısır’da Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı olmasının ardından yeni liderini seçmeye hazırlanan Hürriyet ve Adalet Partisi’nde bir kadın üye de genel başkanlığa aday oldu. Partiyi kuran Müslüman Kardeşler (İhvan) hareketinin tarihinde benzerine rastlanmayan bir ilke imza atan Sabah El Sakkari’nin adaylığı, bazı kesimlerce, “kadınlara karşı ayrımcılık yapmakla suçlanan İhvan’ın imajını düzeltme çabası” olarak değerlendirildi. Eczacılık Fakültesi mezunu olan Sakkari, dört çocuk annesi ve partinin Kahire şubesinin Kadın Komitesi başkanı.

“Toplum, kadınla gelişir”

Ayrımcılık iddialarını reddeden Sakkari, Al Arabiya’ya yaptığı açıklamada, “Bir parti ya da grubun, insanlar ‘Hürriyet ve Adalet, genel başkanlık için bir kadını aday gösteren ilk parti’ diyebilsin diye, bir dekorasyon gibi beni kullandığını asla kabul etmeyeceğim. Çünkü bu benim prensiplerime aykırı” dedi. Hürriyet ve Adalet Partisi’nde kadınların önemli bir rol oynadığını vurgulayan Sakkari, kadın üyelerin, “hoşgörü ve modernlik imajını yaymak için bir araç olarak kullanıldığı” iddialarını reddetti: “Siyasi bir rolümüz var ve kesinlikle erkeklerin yaptığı gibi, parti içinde ülkemize hizmet ediyoruz. Bu partideki kadınlar güçlüdür ve kimsenin ellerinden haklarını almasına izin vermeyecekler.” Sakkari, adaylığını ciddiye aldığını, kazanmak için elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi. Kampanyasında özellikle kadınlara ve gençlere odaklanacağını söyleyen Sakkari, “Onların, partide en üst görevlere gelmesi gerektiğine inanıyorum. Özellikle kadınlar çok önemli; çünkü bir toplumun gelişmesi onlara bağlı “ diyor.

Sakkari, eğer seçilirse, tek taraflı kararlar almayacağını, her zaman partinin diğer üyeleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

TARAF

HABERE YORUM KAT

1 Yorum