1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da İdam Cezaları Beraat ve Hapse Dönüştü
Mısır'da İdam Cezaları Beraat ve Hapse Dönüştü

Mısır'da İdam Cezaları Beraat ve Hapse Dönüştü

Daha önce haklarında idam ve müebbet hapis cezası verilen 20 darbe karşıtının beraatine, 18 kişinin ise 25 ila 43 yıl arasında hapsine hükmedildi.

A+A-

Minya Ceza Mahkemesi, kentin Udva bölgesinde izinsiz gösteri düzenlemekten yargılanan 3 darbe karşıtına 43, 8'ine ise 38 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, 7 kişiyi 28 yıl hapis cezasına mahkum ederken, daha önce gıyabında idam ve müebbet hapis cezası verilen 5 kişinin beraatine hükmetti.

Geçen yıl Minya kentindeki Matay bölgesinde şiddet olaylarına karışmakla suçlanan, haklarında idam ve müebbet cezaları verilen 23 kişiden 15'i de beraat ederken, 8 kişi hakkındaki hükmün aralık ayında açıklanmasına karar verildi. 

Mahkeme, 28 Nisan'da, "polis öldürme, şiddet olaylarına karışma ve emniyet merkezi basma" gibi suçlamalarla 37 darbe karşıtını idam, 491'ini ise müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

Mısır kanunları, gıyablarında hüküm verilen kişilerin, mahkeme önüne çıkmaları durumunda yeniden yargılanmalarını öngörüyor.

AA muhabirine konuşan mahkum ve sanıkların avukatlığını yapan heyetin başkanı Halid el-Kumi, verilen mahkumiyet kararlarına itiraz yolunun açık olduğu söyledi.

Kumi, "Mahkemenin uygulamalarında, itiraz edilmesi halinde temyize gidilmesine karar verilecek birçok hukuk ihlali söz konusu" dedi.

HABERE YORUM KAT