1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Halk Oylaması Mart Ayında Yapılacak
Mısır’da Halk Oylaması Mart Ayında Yapılacak

Mısır’da Halk Oylaması Mart Ayında Yapılacak

Mısır'ı yöneten askeri konseyin, anayasa değişikliği referandumunu gelecek ay yapmayı planladığı belirtildi.

28 Şubat 2011 Pazartesi 00:35A+A-

Anayasa değişiklikleri taslağı çalışmalarına katılan avukat Subhi Salih, yaptığı açıklamada, referandumun bu hafta ilan edileceğini ve muhtemelen Mart bitmeden önce halk oylamasının yapılacağını söyledi.

Salih, meclisin alt ve üst kanatları için seçimin de referandumu takiben yapılacağını belirtti, ancak tarih vermedi. Ordunun atadığı yargı komitesinin 10 üyesinden biri olan Müslüman Kardeşler mensubu Salih, yeni devlet başkanı seçilinceye kadar generallerin bu görevi yapmaya devam edeceklerini de açıkladı. Diktatör Mübarek 11 Şubat'ta görevinden ayrıldıktan sonra yönetimi devralan askeri konsey, meclisin her iki kanadını da lağvetmiş ve anayasayı askıya almıştı. Mısır'da anayasa değişikliği yapmak için görevlendirilen komisyon, cumhurbaşkanının görev süresine sınırlama getirilmesini ve cumhurbaşkanı adaylarının karşı karşıya bulunduğu sınırlamaların azaltılmasını önermişti.

Eski Mısır İçişleri Bakanı Habib el Adli'nin, kara para aklama suçundan 5 Mart'ta mahkemeye çıkacağı bildirildi. Eski İçişleri Bakanı'nın yanı sıra eski Turizm Bakanı Zuhair Garana ile eski İskan Bakanı Ahmet El Magrabi de tutuklanmıştı. Garana ve El Magrabi, kamuya ait paraları zimmetlerine geçirmekle itham edilmişti.

Mısır'ın güneyindeki Asyut'ta köylüler, devletteki yolsuzluğu protesto amacıyla gösteri düzenledi. Kahire-Asyut karayolunda barikat kurarak yolu kapatan ve lastik yakan Bani Udai köylüleri, 3 devlet dairesini ateşe verdiler. (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT