1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Halk Bu Pazar Nahda ve Rabia Meydanlarında
Mısır'da Halk Bu Pazar Nahda ve Rabia Meydanlarında

Mısır'da Halk Bu Pazar Nahda ve Rabia Meydanlarında

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, "Rabia... Asrın katliamı" sloganıyla pazar günü Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında toplanma çağrısında bulundu.

A+A-

Mısır'da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, Rabia katliamının 100. günü dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler kapsamında halka, pazar günü Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında toplanma çağrısında bulundu.

AA muhabirine konuşan Ulusal İttifak'ın liderlerinden Ali Hafaci, halkı, Rabia katliamının 100. gününü anmak üzere pazar günü Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında toplanmaya çağırdı.

 "Rabia... Asrın katliamı" sloganıyla bir hafta boyunca sürecek gösterilerin yarın başlayacağını belirten Hafaci, İttifak'ın "darbe suçlarını ortaya çıkarmak, demokrasinin ve el konulan meşruiyetin geri dönmesi için barışçıl mücadeleyi sürdürdüklerini göstermek" amacıyla söz konusu meydanlarda toplanma kararı aldığını ifade etti.

 İttifak'ın yine Rabia katliamının 100. günü münasebetiyle pazar günü bir basın toplantısı düzenleme kararı verdiğini söyleyen Hafaci, hafta boyunca düzenlenecek gösterilere işaret ederek, "Dünya, Mısır halkının darbeciler karşısındaki mücadelesi ile efsanevi direnişin sembolü Rabiaişaretini hatırlayacak" dedi.

Mısır güvenlik güçleri, 14 Ağustos'ta demokrasi yanlılarının gösteri düzenlediği Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına silahlı müdahalede bulunmuş, müdahale sonrası yaşanan katliamda yüzlerce kişi ölmüştü.

Uluslararası "R4bia Platformu", darbe ve ardından yaşanan süreçte 3 bin 510 kişinin öldüğünü, 20 bin 559 bin kişinin yaralandığını, 2 bin 144 kişinin tutuklandığını duyurmuştu. 

HABERE YORUM KAT