1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Mısır'da Gruplar Arasında Çatışma: 3 Ölü
Mısırda Gruplar Arasında Çatışma: 3 Ölü

Mısır'da Gruplar Arasında Çatışma: 3 Ölü

Mısır'ın çeşitli kentlerinde Cumhurbaşkanı Mursi destekçileri ve karşıtları arasındaki çatışmalarda, 3 kişi öldü, 174 kişi de yaralandı.

A+A-

Mısır'ın çeşitli kentlerinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri ve karşıtları arasında ülke genelinde meydana gelen çatışmalarda, 3 kişi öldü, 174 kişi de yaralandı.

Mısır Sağlık Bakanlığı, Kahire, İskenderiye, Asyut, Dakhaliyye, Garbiyye, Beni Suveyf ve Buhayra kentlerinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri ve karşıtları arasında meydana gelen çatışmalarda, 174 kişinin yaralandığını açıkladı.

Açıklamada, Asyut kentinde iki, Beni Süveyf kentinde ise bir kişi olmak üzere çatışmalarda ölenlerin sayısının 3'e yükseldiği ve bazı yaralıların durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Gösteriler sürüyor

Mısır'ın muhtelif kentlerinde cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi talebiyle başlayan gösteriler devam ediyor.

Muhalif liderlerden Hamdin Sabbahi ve Muhammed el-Baradei'nin de göstericilere eşlik ettiği Tahrir Meydanı'nda, Mursi ve Müslüman Kardeşler aleyhine pankartlar açıldı. 

Muhalefetin, "İstifa et yoksa gösterilere devam edeceğiz" şeklindeki çağrılarına, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den diyalog yanıtı geldi.

Cumhurbaşkanlığı ofisinin bulunduğu el-İttihadiye Sarayı'nın çevresini kuşatan binlerce göstericinin, Mursi'nin istifa etmesi talebiyle başlatttığı gösteriler sürüyor.

Başkent Kahire'nin Nasır City bölgesinde ise Mursi'ye destek gösterileri devam ediyor. 

Hürriyet ve Adalet Partisi'nden (HAP) yapılan açıklamada, Mursi'ye destek gösterilerine 4 milyon kişinin katıldığı öne sürüldü.  

Bu arada Muhalifler ile Baltacı diye tabir edilen suç gruplarının Müslüman Kardeşler'in genel merkezine saldırdığı ifade edildi. Mukattam bölgesindeki çatışmalarda yaralananlar olduğu, göstericilerin genel merkeze molotoflu saldırı düzenlediği kaydedildi.

"Ulusal diyalog" çağrısı

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İhab Fehmi, başkent Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, yaşanan siyasi krizin çözülebilmesi için Cumhurbaşkanlığı ile siyasi partiler arasında bir aracıya ihtiyaç olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığının tüm muhalif gruplara yaptığı ulusal diyalog çağrısını yineleyen Fehmi, bu çağrıya olumlu yanıt verilmesinin ülkede üretime ve ekonominin güçlendirilmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak, "İfade özgürlüğü herkes için garanti altına alınmıştır. Cumhurbaşkanlığının görevi, barışçıl göstericileri korumaktır. Devlet, kanun dışı faaliyet içine girenlere müsamaha göstermeyecektir" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT