1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Gözler Şimdi Seçim Sonuçlarında...
Mısır’da Gözler Şimdi Seçim Sonuçlarında...

Mısır’da Gözler Şimdi Seçim Sonuçlarında...

Seçimin ikinci turu, Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) adayı Muhammed Mursi ve Hüsnü Mübarek döneminin son başbakanı Ahmed Şefik arasında geçti.

A+A-

Mısır’da devrik diktatör Hüsnü Mübarek’ten sonraki ilk cumhurbaşkanını belirleyecek olan seçimlerin ikinci turu için oy verme işlemi dün sona erdi ve gözler şimdi de cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak olan adaya çevrildi..

Seçimin ikinci turu, Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) adayı Muhammed Mursi ve Hüsnü Mübarek döneminin son başbakanı Ahmed Şefik arasında geçti. Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turu 23-24 Mayıs tarihlerinde yapılmıştı. Birinci turda 13 aday yarışırken, adaylardan Muhammed Mursi birinci, Ahmet Şefik ise ikinci sıraya yerleşerek, ikinci tura katılmaya hak kazanmışlardı.

“Mursi ile Şefik arasında sert rekabet”

Seçimler Mısır basınında da geniş yer aldı. Gazeteler sayfalarının büyük bir bölümünü cumhurbaşkanlığı seçimine ve seçimde yaşananlara ayırdı. Anayasa Mahkemesi’nin parlamentoyu feshetmesinin ardından gerçekleşen seçimde Mısır basını Müslüman Kardeşler’in adayı Muammed Mursi ile asker kökenli devrik diktatör Hüsnü Mübarek’in adamı Ahmet Şefik’in arasındaki rekabetin çetin geçtiğine vurgu yapıyor. Mısır’ın en büyük gazetelerinden El Ahram; Mursi ve Şefik’in oy kullanırken çekilmiş fotoğraflarını vererek, “Mursi ile Şefik arasında sert rekabet” manşetini kullandı.

Gazete her iki aday arasında karşılıklı suçlamaların yapıldığını ifade ederek yaşanan sert yarışın akşam saatlerinde sonuçlanacağını yazdı. Öte yandan Mısır seçimlerinin 36 ülkeden 90 gözlemci tarafından izlendiği kaydedildi. El Ahbar gazetesi “Halkın oyu Mursi ve Şefik’in arasında” manşetini kullandı. Haberde Müslüman Kardeşler’in adayı Mursi’nin, “Mübarek’in ajanlarına yer yok” sözüne karşılık, Ahmet Şefik’in gülümseyerek karşılık verdiği belirtildi. Gazete ufak tefek sorulara rağmen ilk günkü seçimlerin yüzde 90 oranında sakin geçtiğine vurgu yaptı. El Cumhuriye gazetesi ise “Mısırlılar özgürlük içinde liderlerini seçiyor” sürmanşetinin altında “Sonucu belirleyecek saat yaklaşıyor” manşetini attı. Mısır’ı yönetecek liderin belli olmasına saatler kaldığına dikkat çeken gazete bu (dün) gece sonuçların belli olacağı seçimlerde katılım oranının yüksek olduğu belirtildi. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT