1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Göstericilere Ateş Açıldı; İsyan Büyüyor
Mısır’da Göstericilere Ateş Açıldı; İsyan Büyüyor

Mısır’da Göstericilere Ateş Açıldı; İsyan Büyüyor

Kahire'de sokaklara çıkan halkın üzerine asker ateş açtı; ilk belirlemelere göre 4 kişi öldü. İki vali darbeye tepki olarak istifa etti. Göstericiler Mursi'nin tutulduğu binaya yürüyor...

A+A-

Abdullah Aydoğan Kalabalık'ın haberi:

Mısır'da askeri cuntanın silah zoruyla gasp ettiği iktidarın geri verilmesini iseteyen halkın üzerine ateş açıldı, 4 kişi hayatını kaybetti. Adeviye Meydan'nda kalabalık giderek artıyor. Kalabalığın 1 milyonu aştığı belirtiliyor. Darbeye karşı direnen halk Mursi'nin gözaltında tutulduğu binaya doğru yürüyor... Binadan göstericilerin üzerine rastgele ateş açıldığı gelen bilgiler arasında...

Kahire'nin güney mahallerinden El Heram Mahallesi'nde sokağa çıkan halkın üzerine asker tarafından ateş açıldı. 

Açılan ateş sonucu 4 kişi hayatını kaybetti.

Darbeye direnmek için meydanlara inen halkın üzerinden gün boyunca helikopterler alçak uçuş yaparak eylemcileri taciz etti. Gün boyunca savaş jetleri de Kahire semalarında ara ara uçmaya devam etti.

El Ezher alimleri de Mursi'ye yapılan darbeye tepki gösteriyor.

DARBECİ MEDYADA SKANDAL SÖZLER

Askeri cuntayı alkışlarla, sevinç gözyaşlarıyla karşılayan Mısır'daki cuntacı medya, askerlerin darbe karşıtlarına ateş açmasını meşru göstermeye çalışan haberler yapmaya başladı.

Medyada yer alan haberlerde, göstericilerin Mursi pankartlarını taşıyarak askeri tahrik ettiği ve ateş edilmeyi hakkettiği şeklinde ifadeler kullanılıyor.

SİLAHLI ÜÇ KİŞİ YAKALANDI

Darbeye karşı ayaklananların toplandığı Nahda Meydanı'nda "baltacılar" olarak nitelendirilen ve üzerlerinden silah çıkan üç kişi eylemciler tarafından yakalandı.

Mısır'da askeri cuntanın iki gün önce silah zoruyla, Mursi'yi koltuğundan indirmesi üzerine eylemlere başlayan halk, iktidarın geri verilmesini, liderlerinin serbest bırakılmasını istiyor.

Günlerdir meydanlarda bekleyen halk, yoğunluk olarak Kahire'deki Adeviye Meydanı ile Nahda Meydanı'nda toplanmış durumda.

Adeviye Meydanı'ndaki kalabalığın 1 milyonu aştığı belirtiliyor.

Meydanın girişindeki sokaklarda bazı molotoflu şahısların, kalabalığı tehdit ettiği gelen bilgiler arasında.

İKİ VALİ MURSİ İÇİN İSTİFA ETTİ

Mısır'da Mursi'ye destek gösterileri yayılıyor. Garbiyye ve Süveyş valileri Mursi'ye yapılan darbeye tepki olarak görevlerinden istifa etti.

DARBEYE DİRENENLER MEYDANLARDA

Bugün Cuma namazına mütakip ülkenin her tarafında Mursi'yi destek gösterileri düzenlendi.

El Ezher Camiinde kılınan Cuma Namazı'ın ardından caminin içinde ve dışında sloganlar atıldı ve pankartlar açıldı.

Rabiatul Adaviyye Camii önünde yüzbinler sıcak havaya rağmen toplandı. Günlerden beri bölgede oturma eylemi düzenleyen İslami hareketlerin temsilcileri eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Ordunun müdahalesinin hemen ardından kesilen Rabiatül Adaviyye'den canlı yayın bu gün tekrar başladı. El Cezira kanalı mitingi canlı yayınlıyor.

Meydan'da Müslüman Kardeşler yöneticilerinden Muhammed el Baltacı'nın boy göstermesi ve konuşma yapması dikkat çekti. Baltacı da hakkında tutuklama kararı çıkarılanlar arasında yer alıyor.

Bu gün yargıda önemli iki gelişme daha yaşandı. Birincisi Mursi'nin de içinde bulunduğu 36 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. İkincisi ise Mursi'nin görevinden aldığı başsavcı Abdulmecid müdahalenin ardından görevine dönmüştü. Abdulmecid'in üç günlük görevinden istifa edeceği açıklandı. Özellikle de 6 Nisan hareketi Abdulmecid'in geri dönmesinden son derece rahatsız olduğunu ve bunun kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Cemaatül İslamiyye'nin önemli isimlerinden Tarık el Zümür, ordunun yol haritasının referanduma götürülerek, krizden çıkılabileceği önerisinde bulundu.

Nur Partisi başkanı Mahyun ise taraflar arasında arabulucuk yaptıklarını ve uzlaşma konusunu ele aldıklarını açıkladı.

Bu gün Sina Yarımadası'da yaşanan gerginlik ve çatışmaların ardından Mısır 3. Ordusu olağanüstü önlemler aldığını açıkladı. Mursi'nin iş başına gelmesinin ardından geçen yıl Sina'da yaşanan saldırıların ardından asker bölgede olağanüstü hal ilan etmek istemiş ancak Mursi buna karşı çıkmıştı.

Önümüzdeki günlerde yeni bir anayasa beyannamesi ilan edilmesi ve yeni bir hükümetin kurulması bekleniyor.

Başbakan'ın Muhammed el Baradey olacağı ve kabinece genç bakanların yer alacağı konuşuluyor.

Dün Başbakan Hişam Kandil, yeni hükümet kurulana kadar görevine devam etmeye çağrılmıştı. Kandil'in tutuklanmak istendiği bu nedenle ortaya çıkarılmak için böyle bir yemleme girişiminde bulunulduğu söyleniyor. Kandil hakkında yargı yaklaşık üç ay once bir yıl hapis cezası vermişti.

Mısır'da namaz kılan cemaate ateş açıldığını gösteren bu videoyu da sizinle paylaşıyoruz...

Kaynak: Dünya Bülteni

 

HABERE YORUM KAT