1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da “Emret Şehit Anası” Cuması
Mısır’da “Emret Şehit Anası” Cuması

Mısır’da “Emret Şehit Anası” Cuması

Mısır'da darbe karşıtı cuma gösterileri 24. haftasında devam ederken ülkenin dört bir yanında "Emret Şehit Anası" adı altında protestolar başladı.

A+A-

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın "Emret Şehit Anası" adı altında gösteriler düzenlenmesi çağrısına karşılık veren Mısırlılar ülke genelinde sokaklara döküldü.

Başta başkent Kahire olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösterilerde darbe karşıtları, askeri müdahale aleyhinde sloganlar atarken, ağır hapis cezalarına çarptırılan "Sabah 7 Hareketi" üyesi genç kızlara destek mesajları verdi.

Darbe karşıtı direnişin sembolü "Rabia" işaretleri yapan ve gösteriler sırasında öldürülenlerin fotoğraflarını taşıyan eylemciler, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin serbest bırakılması ve askeri yönetime son verilmesi talebinde de bulundu.

Dimyat ve Ariş kentlerinde de gösteriler devam ederken Mısır'ın Kızıldeniz kıyısındaki önemli turizm merkezi Hurgada ilk kez darbe karşıtı gösterilere sahne oldu.

Cuma namazının ardından İskenderiye'nin Suhuf mahallesinde Asfur Mescidi önünde toplanan göstericiler ülkede yaşanan gözaltı ve tutuklamalar ile yeni gösteri yasasını protesto etti. Darbe rejimi aleyhinde sık sık slogan atan göstericiler polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Polisin eylemcileri gözaltına almaya başladığı sırada silah sesi duyulduğu bildirildi.

İskenderiye'de Avayid bölgesindeki yürüyüşte de anayasa referandumunu reddeden sloganlar atılmasına itiraz eden çevredeki Mursi karşıtlarıyla göstericiler arasında çıkan arbede taşlı sopalı çatışmaya dönüştü.

Kızıl Deniz kıyısındaki sanayi kenti Süveys'te ise darbe karşıtı gösteriler, göz yaşartıcı gaz bombası atan güvenlik güçlerince dağıtıldı. 

Kahire'nin güneyinde Minye kentinde, cuma namazı sonrası başlayan gösteri Cemiye Şeriye önünde güvenlik güçlerinin gaz ve pompalı tüfekli engeliyle karşılaştı. 

Darbe karşıtı gösterilerin dağıtılması operasyonlarında göz yaşartıcı gaz bombalarından çok sayıda kişinin etkilendiği bildirildi. (AA)

misir-gosteri-emret-sehit-anasi-cumasi01.jpg

misir-gosteri-emret-sehit-anasi-cumasi05.jpg

misir-gosteri-emret-sehit-anasi-cumasi04.jpg

misir-gosteri-emret-sehit-anasi-cumasi03.jpg

misir-gosteri-emret-sehit-anasi-cumasi02.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum