1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Ebu Zaabal Vahşetinin Ayrıntıları
Mısırda Ebu Zaabal Vahşetinin Ayrıntıları

Mısır'da Ebu Zaabal Vahşetinin Ayrıntıları

Ebu Zaabal Hapishanesi'nde 37 kişinin öldürülmesi olayıyla ilgili korkunç gerçek ortaya çıktı.

A+A-

EMEL ÖZÇELİK | YENİ ŞAFAK

Mısır'daki darbe esnasında, Ebu Zaabal Hapishanesi'nde 37 kişinin öldürülmesi olayıyla ilgili korkunç gerçek ortaya çıktı. Otopsi ve inceleme raporuna göre tutuklanarak polis aracına konan 37 darbe karşıtının üzerine göz yaşartıcı gaz sıkıldı ve aracın kapısı kapatıldı. Tamamı orada hayatını kaybetti. Cuntanın amacı slogan atan bu kişileri susturmakmış!

Mısır'da yaşanan askeri darbeden birkaç gün sonra tutuklanarak başkent Kahire'nin kuzeyindeki Ebu Zaabal Hapishanesi'ne gönderilen 37 darbe karşıtının insanlık dışı bir yöntemle öldürüldükleri ortaya çıktı. İki ay önce Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordu tarafından görevinden azledilmişti. Milyonlarca Mursi taraftarının sokağa dökülmesine sebep olan bu olayda binlerce kişi katledildi ve tutuklandı. Darbeden birkaç gün sonra tutuklanarak Ebu Zaabal Hapishanesi'ne gönderilen demokrasi destekçilerinden 37 kişinin öldüğü açıklanmıştı. Konuyla ilgili araştırma yapan savcılar tahkikatını tamamladı. Yapılan otopsiler sonucunda sağlık müfettişlerinin hazırladığı otopsi raporuna göre, ölenlerin gazdan zehirlendiği belirtildi. Başsavcı olayla ilgili olarak Ebu Zaabal Hapishanesi'nde bulunan polis, memur olmak üzere 30 kişinin tanıklığına başvurduğunu ve herkesin tek tek sorgulanarak, titiz bir çalışma yapıldığını kaydetti. Yapılan araştırmada polislerin, mahkumların bulunduğu aracın içine gaz bombası atarak, kapıyı kitledikleri öğrenildi.

Polisler, amaçlarının sadece 'mahkumları etkisiz hale getirmek ve susturmak' olduğunu belirttiler. Bir müddet sonra kapıyı açtıklarında mahkumların çoğunun ölmüş olduğunu fark ettiklerini söylediler. Diğer yandan gördükleri manzara karşısında dehşete düşen görevliler, yaralıları hastaneye, ölenleri ise morga götürdüklerini açıkladılar. İsmi açıklanmayan bir polis memurunun özel tanıklığına başvuran savcı, olayın sabah 6.30'da kimse sokakta yokken gerçekleştirildiğini belirtti. Daha detaylı bilgi edinmek için özel bir savcı atanması talep edildi.

HABERE YORUM KAT