1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Direniş Büyüyor; Mübarek Sıkıntıda!
Mısırda Direniş Büyüyor; Mübarek Sıkıntıda!

Mısır'da Direniş Büyüyor; Mübarek Sıkıntıda!

Mısır’da yönetime destek veren işadamları ülkeyi terk ediyor. Mübarek’in de kaçmasının an meselesi olduğu belirtiliyor.

31 Ocak 2011 Pazartesi 11:58A+A-

Mısır'da sokağa çıkma yasağına rağmen on binlerce insan meydanlarda yönetim karşıtı gösterilere devam ediyor. Kahire'de jetler alçak uçuş yaptı.

Mısır Devlet Başkanı Mübarek'in hükümeti görevden alması ve 30 yıllık iktidarı boyunca ilk defa yardımcı atamasını yetersiz bulan ve Mübarek'in gitmesini isteyen halk, gösterilere dün de devam etti.

Genelkurmay Başkanlığı'nda generaller ile uzun bir toplantı yapan Mısır liderinin, her an ülkeyi terk edebileceği konuşuluyor.

Mısır'ın önde gelen siyasetçilerinin ve yönetime yakın işadamlarının ülkeyi terk etmesi de Hüsnü Mübarek'e destek veren elitlerin umudunun kalmadığını gösteriyor.

Ülke genelindeki gösteriler sonucunda polisin kontrolü iyice kaybettiği belirtiliyor. Halk, kendi arasında gruplar kurarak kamu mallarını ve özel mülkiyetleri yağmacılara karşı korumaya çalışıyor. Kahire'de gıda sıkıntısının da baş gösterdiği gelen haberler arasında.

Polisin yetersiz kalması üzerine devreye giren askerin halka karşı sert davranışlardan kaçınması, çatışmaların artmasının önüne geçiyor. Sokaklar arasında kontrol noktaları kuran askerler ise sokağa çıkma yasağına uymayanlara hoşgörü gösterilmeyeceği uyarısına rağmen, gerekli görülen yerlerde kimlik kontrolü yapmakla yetiniyor.

İhvan: Parlamento Feshedilsin!

Mısır'daki en güçlü muhalefet hareketi İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler), parlamentonun dağıtılması ve olağanüstü halin kaldırılması çağrısında bulundu. Dün İhvan'ın liderlik kadrosundan 7 kişi dâhil toplam 34 üyesinin hapishaneden kurtarıldığı bilgisi ulaşmıştı.

HABERE YORUM KAT