Mısır'da Darbeye Karşı İttifak Oluşturuldu

09.11.2013 13:07
Mısır'da Darbeye Karşı İttifak Oluşturuldu
Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevinden uzaklaştırılmasının ardından kurulan "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak", darbe karşıtı milyonluk gösterilerin ardında bulunuyor.

Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da görevinden zorla uzaklaştırılmasının ardından kurulan "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak" hareketi, darbe karşıtı faaliyetlerde oynadığı etkin rol dolayısıyla dikkatleri üzerinde topluyor.

Ordunun yönetime el koymasından sonra Mısır'da darbe karşıtı kalabalıkları meydanlara çekmeyi başaran hareket, ilk olarak "Mısır için İslami Ulusal İttifak" adıyla 8 Temmuz'da kuruldu.

Mısır'da darbe yanlısı "Temerrud" hareketinin Mursi karşıtı faaliyetlerine hız vermesinin ardından kurulan Ulusal İttifak, oluşum duyurusunu 26 Haziran'da yaptı. 

Ulusal İttifak Hareketi, Mursi'yi ve meşruiyeti destekleme amacıyla 28 Haziran'dan itibaren faaliyetlerini yoğunlaştırarak, konferans ve gösteriler düzenliyor.

Çeşitli siyasi parti, hareket ve sendikalardan oluşan Ulusal İttifak Hareketi, İhvan dışında El-Cemaatu'l-İslamiyye liderleri, sinema sanatçıları, ülkenin tanınan sporcularını da bünyesinde barındırıyor.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim