1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Darbeye Karşı İttifak Oluşturuldu
Mısır'da Darbeye Karşı İttifak Oluşturuldu

Mısır'da Darbeye Karşı İttifak Oluşturuldu

Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevinden uzaklaştırılmasının ardından kurulan "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak", darbe karşıtı milyonluk gösterilerin ardında bulunuyor.

A+A-

Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da görevinden zorla uzaklaştırılmasının ardından kurulan "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak" hareketi, darbe karşıtı faaliyetlerde oynadığı etkin rol dolayısıyla dikkatleri üzerinde topluyor.

Ordunun yönetime el koymasından sonra Mısır'da darbe karşıtı kalabalıkları meydanlara çekmeyi başaran hareket, ilk olarak "Mısır için İslami Ulusal İttifak" adıyla 8 Temmuz'da kuruldu.

Mısır'da darbe yanlısı "Temerrud" hareketinin Mursi karşıtı faaliyetlerine hız vermesinin ardından kurulan Ulusal İttifak, oluşum duyurusunu 26 Haziran'da yaptı. 

Ulusal İttifak Hareketi, Mursi'yi ve meşruiyeti destekleme amacıyla 28 Haziran'dan itibaren faaliyetlerini yoğunlaştırarak, konferans ve gösteriler düzenliyor.

Çeşitli siyasi parti, hareket ve sendikalardan oluşan Ulusal İttifak Hareketi, İhvan dışında El-Cemaatu'l-İslamiyye liderleri, sinema sanatçıları, ülkenin tanınan sporcularını da bünyesinde barındırıyor.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT