Mısır'da Darbecilere Karşı Direniş Haftası

08.12.2013 20:39
Mısır'da Darbecilere Karşı Direniş Haftası
Mısır'daki birçok üniversitede darbe karşıtı gösteri düzenlenirken, Mansura Üniversitesinde göstericiler, güvenlik güçlerine ait iki aracı ateşe verdi.

Mısır'da darbe karşıtı öğrenciler, birçok üniversitede, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılması için "Direniş Haftası" adı altında gösteriler düzenledi.

Kahire Üniversitesi İktisat Fakültesi önünden başlayan gösterilerde öğrenciler, askerin yönetimden çekilmesi, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılması ve darbe karşıtı göstericilerin ölümünden sorumlu olanların adalete teslim edilmesini istedi.

"Rabia direnişin sembolü", "Asker rejimi yıkılsın" yazılı dövizler taşıyan öğrenciler, askerin üniversitelerde değil ülkenin sınırlarında konuşlanması gerektiğini dile getiren sloganlar attı.

Kahire Üniversitesi yakınlarındaki Nahda Meydanı'nda da, zırhlı araçlar itfaiye ve ambulanslar, yaşanması muhtemel olaylara karşı hazır tutuldu.

Ezher Üniversitesinde ise kız öğrencilerin başlattığı darbe karşıtı eylemlerde göstericiler, üniversitenin girişlerini kapatarak geçişlere izin vermedi. Bir saatten fazla süren eylemde, darbe destekçisi grupla eylemciler arasında arbede yaşandı, polis göstericilere göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahale etti.

Dekahliye ilinin merkezi El-Mansura'daki Mansura Üniversitesi ve çevresinde, darbe karşıtı öğrencilerin gözaltına alınması, gösteri kanunu ve askeri darbe yönetiminin protesto edildiği gösteriler sırasında güvenlik güçlerine ait bir polis aracı ve bir zırhlı araç ateşe verildi. Öğrenciler, emniyet güçlerinin attığı göz yaşartıcı gaz bombalarından etkilenirken, taraflar arasında arbede yaşandı.

Öte yandan Feyyum ve El-Minye üniversitelerinde düzenlenen gösterilerde de darbe karşıtı sloganlar atıldı, Rabia işareti yapıldı. Kız öğrenciler, serbest bırakılan Sabah 7 Hareketi'ne mensup genç kızların resimlerini taşıdı. Üniversite güvenliğinin, öğrencilerin çıkışını engellemek için kapıları kapatması gerginliğe neden oldu.

Beni Suveyf Üniversitesinde toplanan öğrenciler ise eylemler sırasında gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması yönündeki taleplerini dile getirerek gözaltına alınan öğrencilerin resimlerini taşıdı. Gösteride ayrıca, Savunma Bakanı Afdulfettah es-Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim aleyhinde sloganlar atıldı.

Nil Deltası'nda yer alan El-Minufiye Üniversitesinde gösterilere katıldığı gerekçesiyle 38 öğrenci hakkında yasal işlem başlatılması protesto edilirken, Süveyş Üniversitesinde emniyet güçlerinin üniversitelere girmemesi ve gösteriler sırasında hayatını kaybeden öğrencilerin ölümünden sorumlu kişilerin yargı önüne çıkarılması talep edildi.

Mısır'ın çeşitli kentleri, üniversitelerde eğitim sezonunun açıldığı 21 Eylül'den bu yana, zaman zaman güvenlik güçleriyle öğrenciler arasında çatışmaya varan gerginliklerin yaşandığı darbe karşıtı gösterilere sahne oluyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim