1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Darbe Karşıtlarının Gösterileri Sürüyor
Mısır’da Darbe Karşıtlarının Gösterileri Sürüyor

Mısır’da Darbe Karşıtlarının Gösterileri Sürüyor

Mısır'da darbe karşıtları, çeşitli illerde "direniş haftası" etkinlikleri çerçevesinde gece gösterisi düzenledi.

A+A-

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısı üzerine İskenderiye, Giza, Beni Suveyf, el-Minye ve Süveyş illerinde darbe karşıtı gösteriler düzenlendi.

İskenderiye'nin 3 noktasında gerçekleştirilen gösteride askeri darbeye son verilmesi ve meşruiyetin tekrar dönmesi talebinde bulunan göstericiler "Direniş ve yargının bağımsızlığı" adıyla yapılacak milyonluk gösteriye katılma çağırısı da yaptı.

Kahire'nin batısındaki Giza kentinde de Nahda Meydanı'nda ölenleri ailelerinin katılımıyla düzenlenen gece gösterisinde, hayatını kaybedenlerin resminin olduğu pankartlar taşındı ve yarın düzenlenecek milyonluk gösteriye katılma çağrısında bulunuldu.

Ülkenin orta kesimindeki Beni Suveyf ilinde düzenlenen gösteride de askeri darbe aleyhinde sloganlar atıldı, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in uluslararası mahkemelerde yargılanmaları istendi.

Minye ilinde de başta Delga olmak üzere değişik köylerde düzenlenen gösteride, darbe karşıtlarının sürekli gözaltına alınmasına karşı sloganlar atıldı.

Süveyş ilindeki gösterilerde de ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve şehitlerin resimleri taşındı.

Silahlı Saldırı

Öte yandan, Mısır'ın Nil Deltası'ndaki kontrol noktasına düzenlenen silahlı saldırıda 3 polis hayatını kaybetti.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, yüzü maskeli silahlı kişilerin, Mansura ile Dimyat illeri arasında bulunan kontrol noktasına saldırı düzenlemesi sonucunda 3 polis yaşamını yitirdi.

Güvenlik güçleri saldırganları yakalamak için çalışma başlatırken, olayla ilgili resmi açıklama yapılmadı.

 

HABERE YORUM KAT