1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Darbe Karşıtlarına Kanlı Müdahale
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Kanlı Müdahale

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Kanlı Müdahale

Mısır’da darbe karşıtı grupların Sisi'ye karşı protesto gösterilerine polis müdahalesinde iki gösterici katledildi, onlarca kişi yaralandı.

A+A-

Gösteriler ülkenin başkenti Kahire'de, Giza ve Menufiye kentlerinde devam ediyor. Kahire’de ellerinde Mısır bayrakları ve Rabia işareti bulunan dövizler taşıyan protestocular ara sokaklarda toplanarak ana caddelere doğru yürüyor.

Darbeci güçlerin başkentteki gösterilere müdahalesi sonucunda iki kişi katledildi, onlarca kişi yaralandı.

Polisin geniş güvenlik önlemeleri nedeniyle göstericiler ana cadde ve meydanlara çıkamıyor.

Kahire’ye komşu Giza kentinde ise ara sokaklarda başlayan gösteriler, protestocuların yürüyüşe geçmesi ile ana caddelere kaydı. Protestocular hükümet aleyhine sloganlar atıyor.

Kahire’nin kuzeyi ve Nil Deltası olarak isimlendirilen bölgenin güneyinde yer alan Menufiye’de de gösteriler var.

Cunta polisi ise olağanüstü güvenlik önlemleri almış durumda. Başta Kahire olmak üzere ülkenin bütün şehir ve kasabalarında emniyet mensubu ve sağlık personelinin izinleri kaldırıldı.

Tüm kavşak ve devlet dairelerinin bulunduğu bölgelere kontrol noktaları konuşlandı. Buradan geçen araç ve yayalar durdurularak, arama ve sorgudan geçiriliyor.

Yüksek binalara da keskin nişancılar yerleşmiş durumda. Emniyet güçlerine bağlı helikopterler de aralıksız büyük meydanların üzerinde keşif uçuşları yapıyor.

Selefi Cephe ve diğer grupların yürüyüş ve gösteri yapacağı alanların yakınlarında zırhlı araç ve ambulanslar bekletiliyor.

Hazırlık yapıldı

Mısır İçişleri Bakanlığı darbe karşıtı gösteriler için günler öncesinden alarma geçmişti. Güvenlik güçleri ülke genelinde kontrolleri sıklaştırmıştı.

Mısır İdare Mahkemesi ise bazı STK’ların Cuma günü Kahire’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi yönündeki çağrılarını reddetmişti.

Ezher bildiri yayınladı

Bu arada El Ezher Alimler Meclisi bir bildiri yayınlayarak Kuranı Kerim’in siyasi olaylara alet edilmemesi gerektiğini söyledi. Bildiride “Kuranı Kerim’in akıl ve kalplerdeki kutsallığının korunması gerekir” denildi.

Bildiri medya organlarında “Darbe karşıtları ellerinde Kuranı Kerim taşıyarak eylem yapacak” şeklinde çıkan haberler üzerine kaleme alındı.

Yine Ezher Üniversitesi tarafından yayınlanan bir fetvada elinde Kuranı Kerim taşıyanlara polisin müdahale edebileceği duyuruldu.

Bazı üniversiteler ise Pazar gününe kadar eğitime ara vereceğini açıkladı.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT