1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Darbe Karşıtları Meydanları Doldurdu
Mısırda Darbe Karşıtları Meydanları Doldurdu

Mısır'da Darbe Karşıtları Meydanları Doldurdu

Ordunun yönetime el koymasının ardından ülke genelinde başlatılan Mursi'yi destek gösterileri devam ediyor.

A+A-

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ve namaz kılan halka açılan ateş sonucu 84 kişinin ölmesinin ardından ülke genelinde başlatılan Mursi'yi destek gösterileri devam ediyor.

Mısır'da darbeye karşı Muhammed Mursi'ye destek amacıyla ülkenin dörtbir yanından toplanan halk, "seferberlik" adı altında 4 meydanda bir araya geldi. Başta başkent Kahire'nin Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanları olmak üzere ülke genelinde düzenlenen gösterilere yüzbinlerce halk katıldı. 

Rabiatul Adaviyye meydanında 30 Haziran tarihinden bu yana Mursi'ye destek vermek üzere bekleyişlerini sürdüren halkın sayısı, her geçen gün artıyor. 

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Es Sisi aleyhine "İrhal" git şeklinde slogan atan göstericiler, iftarı birlikte açtılar. Meydanda bulunanlar Mısır'ın meşru cumhurbaşkanın Mursi olduğunu söyleyerek, Mursi'nin göreve iade edilmesi ve ordunun darbeci tavrını bırakması için gerekirse ömürlerinin sonuna kadar meydandan ayrılmayacaklarını ifade ediyorlar. 

Kahire'deki diğer gösteri alanı ise 84 kişinin ölümüyle sonuçlanan halk üzerine ateş açılması olayının yaşandığı Cumhuriyet Muhafızlar Karargahı önünde oldu. Çok sayıdaki gösterici, karargah önünde oturma eylemi yaptı. Göstericiler oruçlarını oturma eylemini bozmadan kurdukları sofralarda açtı. 

Kahire Üniversitesinin önündeki Nahda meydanına ise binlerce gösterici akın etti. Nahda meydanında Mursi'ye destek veren  halk, burada iftar açıp topluca akşam ve teravih namazlarını kıldı, Ramses meydanında toplanan bir grup gösterici ise oturma eylemi yaparak birlikte iftar açtılar.  

Mursi'yi desteklemek üzere yola çıkan halk Kahire'ye trenlerle geldi

Yasallığı Destekleyen Ulusal Koalisyon Komitesi'nin, değşiik şehirlerde Mursi'yi destekleyenlerin Kahire'ye gelerek Rabiatul Adeviyye, Nahda, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Devlet Televizyonu önündeki meydanlarda toplanma çağrısı üzerine halk, sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.

Ancak, şehirlerarası karayolundan ulaşımının askerler tarafından engellenebileceği ihtimali üzerine halk, tren yolculuğunu tercih etti. Akşam saatlerinden itibaren Kahire'ye trenle ulaşmaya başlayan halk, garın önündeki Ramses meydanında toplandı. Birkaç saatte sayıları onbinleri bulan Mursi taraftarları, garın önündeki alanı doldurarak, buradaki trafiği kesti.

Toplanma çağrısı yapılan alanlar arasında bulunmayan Ramses meydanı, Mursi taraftarlarının toplanma alanlarından biri haline geldi. Buradaki meydana sığmayan halk, Kahire'nin en önemli köprüsü konumundaki 6 Ekim köprüsü üzerini de doldurarak, Mursi resimleri ve pankartlarla deteklerini sürdürüyor. 

Ramsem meydanı, darbe destekçilerinin toplandığı Tahrir meydanına sadece 1 kilometre mesafede. 

Halen, Kahire'deki Rabitul Adeviyye, Nahda, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önü ve Ramses meydanlarını dolduran yüzbinlerce halk, Mursi'nin göreve iadesini talep ediyor.

İskenderiye'de de gösteriler sürüyor

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye, kanal kentleri Süveyş, İsmailiye ve Port Said'de de Mursi'ye destek gösterileri düzenlendi. Batıda yer alan Marsa Matruh ile Kahire'nin güneyine düşen Beni Suef, Luksor, Asvan, Asyut gibi kentlerde binlerce kişi Mursi'ye destek verirken darbeyi de kınadı. 

Kuzey Sina'nın Ariş kentinde ise binlerce kişi Mursi'ye destek veren gösteriler yaparken, askeri darbenin ülkeye verdiği zararı protesto ettiler. Ariş'te geçen hafta Mursi'ye destek veren Bedevi kabilelerinin valiliği işgal etmesinin ardından askerler tarafından kapatılan valilik binasının halen açılmadığı bildirildi. 

adeviyye-20130712-01.jpg

adeviyye-20130712-04.jpg

adeviyye-20130712-05.jpg

adeviyye-20130712-06.jpg

adeviyye-20130712-07.jpg

adeviyye-20130712-08.jpg

adeviyye-20130712-09.jpg

 

HABERE YORUM KAT