Mısır’da Darbe Karşıtları Meydanlarda

21.03.2014 13:34
Mısır’da Darbe Karşıtları Meydanlarda
Darbe karşıtları “Devrim’in ikinci dalgası” sloganıyla Mısır’ın farklı kentlerinde gösteriler düzenliyor. Ordu destekli yönetim "Müslüman Kardeşler Teşkilatı mensuplarının üniversitelerde yürüttüğü gösterilere" sert müdahale edeceklerini duyurdu.

Mısır'da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek Koalisyonu'nun çağrısıyla düzenlenen gösteriler gece başladı. 

Süveyş kentindeki gösterilerde, darbenin yapıldığı tarihten bu yana cezaevlerinde tutuklu bulunan darbe karşıtlarına yönelik kötü muameleyi kınayan sloganlar atıldı. Göstericiler darbe ile devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğrafları ile Rabia işaretinin bulunduğu dövizler taşıdı.

Darbe karşıtı gösteriler Cize kentinde de “Rabia’dan bir gün” adı altında gece boyunca sürdü. 

Minye kentinde ise yatsı namazından sonra meydanlara çıkan darbe karşıtları, güvenlik güçlerinin barışçıl gösterilere yönelik kötü muamelelerini kınadı. Göstericiler Rabia Meydanı’nda ölenler ile devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğraflarını taşıdı.

Perşembe günü birçok darbe karşıtı öğrencinin gözaltına alındığı İskenderiye’de ise gece boyunca gösteriler devam etti. Bir çok devrimci gençlik hareketinin de katıldığı gösterilerde, 3 Temmuz darbe yapan Sisi karşıtı sloganlar atıldı. Darbeye katılan askerlerin yargılanması talep edildi.

(Al Jazeera)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim