1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Darbe Karşıtı Gösterilere Müdahale (FOTO)
Mısır'da Darbe Karşıtı Gösterilere Müdahale (FOTO)

Mısır'da Darbe Karşıtı Gösterilere Müdahale (FOTO)

Mısır'da yeni yürürlüğe giren "gösteri yasasına" rağmen ülke genelinde düzenlenen darbe karşıtı gösterilere polis ve askerler müdahale etti.

A+A-

Darbecilerin kolluk güçleri, başkent Kahire'nin yanı sıra Giza, İskenderiye, Dimyat, Garbiye, Feyyum, Beni Süveyf ve Süveyş kentleri ile diğer bölgelerde düzenlenen gösterileri güç kullanarak dağıttı.

Kahire'de batısındaki Harem bölgesinde darbe karşıtı gösteriyi dağıtmak isteyen polis, protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Atılan gazlardan çok sayıda kişi etkilenirken, yaşanan panik sırasında bazı kişiler de yaralandı.

Akdeniz kıyısındaki Dimyat kentinde düzenlenen gösterilerde de 4 kişinin, saçma atan silahlarla açılan ateş sonucu yaralandığı bildirildi. Garbiye ilindeki gösterilerin de güç kullanılarak dağıtıldığı, gösteriler sırasında darbe yanlıları ve karşıtları arasında arbede çıktığı öğrenildi.

Çok sayıda gözaltı var

3 Temmuz'daki darbeden bu yana her cuma düzenlenen gösterilerin bu hafta bölge ve katılımcı sayısı bakımından daha da genişlediği dikkat çekerken, güvenlik güçlerinin, gösteriler sırasında ülke genelinde çok sayıda kişiyi de gözaltına aldığı öğrenildi.

Darbe yönetiminin geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından onaylanan “gösteri yasası" çerçevesinde izinsiz gösterilere sert müdahale edileceği uyarısında bulunmuştu. Mısır'da darbe karşıtlarının yanı sıra farklı siyasi kesimlerin de tepkisini çeken yeni yasa, izinsiz gösterilere katılanlara 2 ila 5 yıl hapis, ayrıca ağır para cezaları verilmesini öngörüyor. 

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, bugün ülke genelinde "Hesabı Sorulacak" adı altında gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. "Hesabı Sorulacak" adının, Ebu Zabel Hapishanesine tutukluları taşıyan hapishane nakil aracındaki 37 İhvan mensubunun öldürülmesinin 100. günü münasebetiyle verildiği bildirildi.

Gösterilerde ölen üniversite öğrencisi son yolculuğuna uğurlandı

Öte yandan İskenderiye'deki gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren İskenderiye Üniversitesi Mühendislik Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Muhammed Rıza, son yolculuğuna uğurlandı.

Rıza için Seyyide Nefise Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Darbe karşıtı öğrencilerinin yoğun katılım gösterdiği törende, Mühendislik Fakültesi Dekanı Şerif Murad ile bazı öğretim görevlileri de hazır bulundu.

Öğrencilerin cenazeye katılmak üzere camiye gelen Başbakan Yardımcısı ve Yüksek Eğitim Bakanı Husam İsa'nın törene katılmasını istemedikleri, bu sebeple bakanın cenazeye katılmadan camiden ayrıldığı belirtildi.

FOTO GALERİ:

Mısır'da darbe karşıtı cuma gösterileri galerisi resim 1

Mısır'da darbe karşıtı cuma gösterileri galerisi resim 9

HABERE YORUM KAT