Mısır'da Darbe Karşıtı Gösteriler Sürüyor

20.09.2013 17:34
Mısırda Darbe Karşıtı Gösteriler Sürüyor
Darbe karşıtları, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla ülke genelinde gösteriler düzenliyor.

Mısır'da darbe karşıtı gösteriler 13. haftasında devam ediyor. Askeri müdahaleye karşı çıkanlar, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla, "Gençler Devrimin Direği" adı altında ülke genelinde protestolar düzenliyor.

Başkent Kahire başta olmak üzere ülke genelinde çok sayıda şehir ve kasabada düzenlenen gösterilerde, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine iadesi ve meşruiyetin yeniden tesisi talebinde bulunuluyor. 

Kahire'nin Nasr City bölgesinde Selam Mescidi'nden çıkan bir grup, Mustafa Nahhas caddesine doğru yürüyüş başlattı. Gözaltındaki İhvan liderlerinin resimlerini taşıyan grup, 22 Eylül'de ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri çağrısında bulundu. Başkentin Matariye ve Hayme mahallelerinde de cuma namazının ardından yürüyüşler başlatıldı. Kahire'nin güneyinde Hilvan'da gösteri hazırlıklarının sürdüğü ve organizatörlerin, 22 Eylül'de sivil itaatsizlik çağrılarıyla ilgili broşürler dağıttığı belirtildi.  

Süveyş'te üç ayrı noktadan hareket eden darbe karşıtları, son günlerde Mısır ordusunun geniş çaplı operasyonlarına maruz kalan Dilca ve Kirdase kenti halklarına yönelik dayanışma mesajları verirken, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi karşıtı sloganlar atıyor. 

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de şehir merkezinde üç ayrı noktada darbe karşıtı yürüyüşler başlatıldı. Kaid İbrahim Camisi'nden başlayan yürüyüşün güzergahı, bölgede bulunan darbe yanlısı kalabalıkla muhtemel bir çatışmaya yol açmamak için değiştirildi. Darbe karşıtı sloganlar atan göstericiler, özellikle İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'i protesto ediyor.  

Ülkenin güney kesimindeki Asyut ile kuzey bölgesindeki Port Said'de de yüksek katılımlı darbe karşıtı gösteriler düzenlendiği bildirildi. Göstericilerin, darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen Rabia işaretleri yaptığı ve Mursi'nin resimlerini taşıdığı belirtildi. AA

 

cuma-gosterileri_misir_egypt02.jpg

cuma-gosterileri_misir_egypt01.jpg

cuma-gosterileri_misir_egypt03.jpg

cuma-gosterileri_misir_egypt04.jpg

cuma-gosterileri_misir_egypt05.jpg

cuma-gosterileri_misir_egypt06.jpg

cuma-gosterileri_misir_egypt07.jpg

cuma-gosterileri_misir_egypt08.jpg

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim