1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Darbe Karşıtı Direniş Sürüyor
Mısırda Darbe Karşıtı Direniş Sürüyor

Mısır'da Darbe Karşıtı Direniş Sürüyor

Mısır'ın çeşitli kentlerinde bir araya gelen darbe karşıtları askeri yönetimi protesto etti.

A+A-

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin organize ettiği darbe karşıtı gösterilere katılan Mısırlılar, darbecileri protesto etti.

Başkent Kahire'nin Zeytun Mahallesi'nde toplanan müslümanlar, darbe karşıtlarına katliam ve şiddet uygulanmasını kınayarak, darbecilerin İçişleri Bakanlığı ve darbeci ordu aleyhinde sloganlar attı.

Giza'da El-Herem Caddesi'nde Mursi'nin görevine dönmesini talep eden eylemciler, Mısır bayrakları ile üzerinde Rabia işareti olan dövizler taşıdı.

Mısır yönetiminin eylemcileri "terörist" olarak nitelendirmesini kınayan göstericiler, "Aslı terörizm darbedir", "Zalimlere hayır demek için geldik" diye slogan attı.

İskenderiye'deki ise darbeci ordu yanlısı bir grup ile darbe karşıtları arasında küçük çaplı arbede yaşandı. Taş ve sopaların kullanıldığı arbede daha fazla büyümeden sona erdi.

Süveyş kentinin El-Müselles bölgesindeki Mücahidin Camisi'nden harekete geçen göstericiler de Mursi'nin ve tutukluların serbest bırakılmasını talep etti. Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim karşıtı slogan atan eylemciler, Sisi ve İbrahim'i, meşruiyeti savunan göstericileri katlettikerini belirttiler.

İsmailiyye, Beni Süveyf, El-Garbiyye, Kuzey Sina ve Nil Deltası'nın doğu bölgelerinden Ez-Zekazik, Ebu Kebir ve Ebu Hamad'da da darbe karşıtı gösteriler düzenlendi.

HABERE YORUM KAT