Mısır'da Darbe Karşıtı Cuma Gösterileri

01.11.2013 15:21
Mısır'da Darbe Karşıtı Cuma Gösterileri
Mısır'da "Halkın iradesi yargılanıyor" adı altında cuma namazı çıkışında darbe karşıtı gösteriler başladı.

"Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi" dün resmi sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, bugünden itibaren 4 Kasım Pazartesi günü Muhammed Mursi'nin yargılanma sürecinin başlamasına dek, bütün Mısır halkını sokaklara çıkmaya çağırdı. 

Kahire başta olmak üzere tüm ülkede cuma namazı çıkış kalabalıklar Mursi'yi destekleyen, darbe karşıtı gösterilerine başladı.

Başkent Kahire'nin Zaviye el-Hamra, Ayn Şems, Şobral Hayme, Cisr es-Süveys, Mühendisin, Nasr City, Hilvan ve Giza bölgelerinde darbe karşıtları protestolarını sürdürüyor. 

Ülke çapında diğer şehirlerden İskenderiye, Feyyum, Kalyubiye, Asyut, Beni Süveyf, Semennud, Minye, Munufiye, Mansura'da farklı noktalardan hareket eden kalabalıklar, Mursi destekli "Halkın iradesi yargılanıyor" adı verilen cuma gösterilerini sürdürüyor. 

Bazı bölgelerde göstericilerle bazı çevre sakinleri ve yoldan geçen araç sürücüleri arasında küçük çaplı tartışmalar yaşanıyor. 

Asyut ve İskenderiye'de göstericilerin dağıtılması ve farklı noktalardan hareket eden grupların birleşmesinin önlenmesi için güvenlik güçleri tarafından tedbir alınmaya çalışıldığı gözleniyor.

Göstericilerin bu haftaki sloganları ve pankartları arasında, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'yi destekleyen ifadeler dikkati çekiyor. 

Kahire'deki Nasır City gösterilerinde ise iki gün önce tutuklanan İhvan liderlerinden İsam el-Aryan'ın resimleri taşındı. 

Tahrir ve yakın çevresindeki giriş çıkış yolları üzerinde 25 zırhlı araç, göstericilerin meydana girmesini engellemek amacıyla bekletiliyor. her hangi bir gösterici müdahalesi için caydırıcı güç olarak tutuluyor.

Rabiatul Adeviyye meydanına girişlerin engellenmesi için de meydana açılan yollar tel örgülerle ulaşıma kapatıldı.

Ülkenin seçimle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin 3 Temmuz'da askeri darbeyle görevden alınmasının ardından protesto gösterileri 19'uncu haftasında devam ederken, Mursi'nin 4 Kasım'daki mahkemesine dek ülke çapında protestoların artması bekleniyor.

FOTO GALERİ

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim