1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Bugün
Mısır’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Bugün

Mısır’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Bugün

2 gün sürecek cumhurbaşkanlığı seçimi için, Mısır halkı bugün sandığa gidiyor

A+A-

Mısır'da Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararların beraberinde getirdiği siyasi gerginliğe rağmen halkın büyük bir bölümü, 30 yıllık devrik dikatör Hüsnü Mübarek rejiminin ardından bugün ve yarın yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ipi kimin göğüsleyeceğini merakla bekliyor.

Anayasa Mahkemesi'nin kararları muhalefetin üzerinde soğuk bir etki oluştursa da Mübarek rejimine karşı 25 Ocak 2011'de ayaklanma gerçekleştiren halk, devrimin kendilerine kazandırdığı hakları sonuna kadar korumak istiyor.

Mısır sokaklarında ne Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararların etkisi ne de Avrupa Kupası'nda oynan maçların nasıl biteceği merak ediliyor. Mısır kamuoyu cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, Mısır'ın 5 bin yıllık tarihinde ilk defa demokratik ve şeffaf bir seçim ile gelen bir adayın cumhurbaşkanı olmasına imkan tanıdığı için sadece Mısır'da değil bütün dünyadan ilgi topluyor. Mısır genelinde 10 binden fazla seçim merkezinde 40 milyon kadar kayıtlı seçmen bugün ve yarın Mısır'ın Mübarek sonrası gelecek ilk cumhurbaşkanını belirleyecek. Güvenlik kuvvetlerinin seçimler boyunca yoğun güvenlik önlemleri alacağı bildirilirken, ihlaller ile ilgili şikayetler Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu'na yapılacak.

Muhammed Mursi: Herkesin Cumhurbaşkanı Olacağım

Seçimlerin ilk turundan birinci çıkan Muhammed Mursi, 1951 yılında doğdu. Yüksek lisans eğitimini tamamlayıncaya kadar Mısır'da kalan Mursi, daha sonra ABD'ye giderek, California Devlet Üniversitesi'nden yardımcı doçentlik unvanı aldı. 1985 yılında Mısır'a tekrar dönen Mursi, Zekazik Üniversitesi'nde akademik kariyerine devam etti. Mursi'nin politik kariyerinde, Müslüman Kardeşler'in İrşat Heyeti üyeliği, 2000 ve 2005 yıllarında bağımsız milletvekilliği bulunuyor.

Mursi, Mübarek döneminde bağımsız aday olarak girdiği parlamento seçimlerinin ikisinden de başarı ile çıkarak parlamenter oldu. Mısır'daki halk ayaklanmasının ardından kurulan Hürriyet ve Adalet Partisi'nde (HAP) politik çalışmalarına devam eden Mursi, Müslüman Kardeşler tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen Hayrat Şatır'ın Mısır Yüksek Seçim Kurulu tarafından adaylığının reddedilmesi üzerine, HAP'nin adayı olarak seçimlerin birinci turuna katıldı.

Mısır kamuoyunda uysal, zeki, aynı zamanda da paylaşımcı bir insan olarak bilinen Mursi, kampanyası boyunca her kesimin cumhurbaşkanı olacağına vurgu yaptı. Eski rejimin kalıntılarını temizleme sözü veren Mursi, cumhurbaşkanı olduğu takdirde normal yaşantısının değişmeyeceğini de vurguladı.

Cumhurbaşkanı olduğu an HAP'dan istifa edeceğini kaydeden Mursi'nin kırsal bölgelerde yaşayanların yanı sıra eski rejimin 30 yıllık yönetiminden bıkan şehirli kesimden de oy olması bekleniyor.Cumhurbaşkanlığı için 2 aday yarışıyor

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT