1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mısır'da Ateşkes Görüşmeleri Başladı
Mısır'da Ateşkes Görüşmeleri Başladı

Mısır'da Ateşkes Görüşmeleri Başladı

FHK-C Genel Sekreter Yardımcısı Kays Abdulkerim, yaptığı açıklamada, İsrail'in daha önce katılmayacağını açıkladığı ateşkes görüşmelerinin Kahire'de başladığını belirtti.

A+A-

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi Genel Sekreter Yardımcısı Kays Abdulkerim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in daha önce katılmayacağını açıkladığı ateşkes görüşmelerinin Kahire'de başladığını belirtti.

Filistin heyeti ile Mısırlı yetkililer arasında gerçekleşen istişare amaçlı ilk toplantıda Filistin tarafının önerisini ortaya koyduğunu kaydeden Abdulkerim, şöyle konuştu:

"Tüm Filistinli grupların üzerinde ittifak ettiği ve ateşkesin sağlanması, İsrail ordusunun savaş öncesi mevzilerine çekilmesi, ambargonun kaldırılması, Gazzeli balıkçılara avlanma izni verilmesi, İsrail ile Gazze arasındaki tampon bölgenin kaldırılması, gözaltına alınan Filistinlilerin serbest bırakılması, Gazze'ye bir daha saldırı gerçekleşmeyeceğinin garanti edilmesini içeren çözüm önerisini Mısır tarafına sunduk."

Abdulkerim, Mısırlı yetkililerin Filistin heyetinin önerisini dikkatle dinlediğini ve Filistin meselesinden yana tavır alma gayretlerini ortaya koyduğunu dile getirdi.

İsrail yönetimi, Hamas'ı bir askerini kaçırmakla suçlamasının ardından Kahire'de düzenlenecek görüşmelere katılmayacağını açıklamıştı. Kaçırıldığı iddia edilen İsrail askerinin ise daha sonra öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT