1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da 8 Darbe Karşıtı Hakkındaki İdam Cezası Onandı
Mısır'da 8 Darbe Karşıtı Hakkındaki İdam Cezası Onandı

Mısır'da 8 Darbe Karşıtı Hakkındaki İdam Cezası Onandı

Mısır'da, askeri mahkemede yargılanan 8 sanık hakkındaki idam cezası, Savunma Bakanı Subhi tarafından onaylandı.

A+A-

Mısır'da askeri mahkemede, "şiddet olayları planlamak ve devlet yetkililerine suikast düzenlemek" suçlamasıyla yargılanan 8 sivil hakkında verilen idam kararının Savunma Bakanı tarafından onaylandığı bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Savunma Bakanı Sıdki Subhi, "şiddet olayları planlamak ve devlet yetkililerine suikast düzenlemek" suçlamasıyla yargılanan 28 sanıktan 8'i hakkında verilen idam kararını onayladı.

Mısır Haklar ve Özgürlükler Koordinasyonu Müdürü İzzet Guneym, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Subhi'nin, davada yargılanan 12 sanık hakkındaki müebbet (25 yıl), 6 sanık hakkındaki 15'er yıl hapis cezası ile 2 sanık hakkındaki beraat kararını da onayladığını söyledi.

Guneym, sanıkların savunma heyetinin 60 gün içinde karara itiraz etmesinin beklendiğini aktardı.

Askeri mahkeme, geçen mayıs ayında dava kapsamında yargılanan 8 kişi hakkında idam cezası vermişti. Bu dava, Mısır'da demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alındığı 3 Temmuz 2013'ten bu yana muhalifler hakkında verilen idam kararlarının Savunma Bakanı tarafından onaylandığı ikinci dava olma özelliğini taşıyor.

HABERE YORUM KAT