Mısır’da 5 Bin Mahkûm “Yavaş Ölüm” Tehlikesi Altında

09.04.2014 10:32
Mısır’da 5 Bin Mahkûm “Yavaş Ölüm” Tehlikesi Altında
Mursi’nin devrilmesinden bu yana 10 kişinin hapishanelerde hastalıktan hayatını kaybettiği Mısır’da 5 bin mahkum “Yavaş Ölüm” tehlikesi altında bulunuyor.

Mısır İnsan Hakları örgütleri, ülkedeki hapishanelerde 5000 civarında hasta mahkum olduğunu ve iyi sağlık hizmetleri verilmediği için “yavaş ölüm” tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını duyurdu. 7 Nisan Sağlık günü nedeniyle yapılan açıklamada, mahkumların çoğunun Mursi’nin devrilmesinden sonra tutuklananlar olduğu belirtildi.

Mursi’nin devrilmesinden bu yana 10 kişinin hapishanelerde hastalıktan hayatını kaybettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin kasıtlı ve programlı bir şekilde engellendiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca mahkumlardan bazılarının gayri kanuni bir şekilde içerde tutulduğu ve çok küçük odalarda onlarca mahkumun yaşadığı kaydedildi.

Dünya Bülteninde yer alan habere göre Vadi Natrun, Demanhur ve Burc el Arab hapishanelerindeki mahkumlara sağlık hizmetlerinin kasten verilmediği veya geciktirildiği de belirtiliyor.

Mahkumların aileleri tarafından gönderilen ilaçların bile kendilerine ulaştırılmadığının dile getirildiği, hapishanelerdeki muayenehanelerin son derece ilkel şartlarda hizmet vermeye çalıştığı bildiriliyor.
İnsan hakları örgütleri Mısır hapishanelerinde kanser, kalp, romatizma, şeker ve tansiyon gibi hastalığı olan 5000 civarında mahkum olduğunu belirtiyor.

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim