1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Mısır'da 3 Bin Sivil Askerî Mahkemelerde Yargılandı”
“Mısır'da 3 Bin Sivil Askerî Mahkemelerde Yargılandı”

“Mısır'da 3 Bin Sivil Askerî Mahkemelerde Yargılandı”

Mısır'da, Temmuz 2013'te Sisi cuntasının yönetimi gasp etmesinden bu yana, aralarında kadın ve çocukların da olduğu darbe karşıtı 3 bin 391 sivilin, askerî mahkemelerde yargılandığı bildirildi.

A+A-

AA'da yer alan habere göre, merkezi Londra'da bulunan Arap İnsan Hakları Örgütü tarafından yayımlanan raporda, Mısır'da 2013 yılındaki askerî darbeden 1 Ağustos 2016'ya kadar aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 3 bin 391 sivilin askerî mahkemelerde yargılandığı belirtildi.

Sâdece 188 Kişi Beraat Etti

Toplam 138 ayrı davadan yargılanan söz konusu sanıklardan 3 bin 203'ünün çeşitli cezalara çarptırıldığı, yalnızca 188'inin beraat ettiği kaydedildi.

Suç: Yönetime Muhalefet Etmek

Sanıklar arasında gazetecilerin de bulunduğu ifade edilen raporda, çoğunluğunun “yönetime muhalefet etmek” suçlamasıyla yargılandığı aktarıldı.

“Yargılamalar, İşkence Altında Zorla Alınan İftiralara Dayanıyor”

Raporda, sanıklar hakkında somut delillerin olmadığı, yargılamaların yalnızca güvenlik güçlerinin tanıklıklarına ve gözaltına alınanlara işkence altında zorla yaptırılan itiraflara dayandığı kaydedildi.

Uluslararası Toplumun Sessizliği

Mısır cuntasının işlediği suçlara karşı uluslararası toplumun sessizliği eleştirilen raporda, “Bu sessizlik, Mısır rejiminin hiçbir uluslararası kanundan korkmadan tereddütsüz daha fazla suç işlemesine yeşil ışık yakıyor.” ifadesine yer verildi.

Uluslararası topluma, siyasî tutuklamalara son vermesi, idam kararlarını kaldırması ve sivillerin askerî mahkemelerde yargılanmasına son vermesi için Mısır cuntasına baskı yapma çağrısında bulunuldu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT