Mısır'da 27 İhvan Üyesi Beraat Etti

03.08.2015 10:39
Mısır'da 27 İhvan Üyesi Beraat Etti
İhvan üyesi 27 kişinin yargılandığı davada beraat kararı çıktı. "Fetih Câmîsi olayları" davasının duruşması 4 Ekim'e ertelendi.

Mısır'da 2013 yılında "Giza semtinde bir polis merkezini bastıkları" iddiasıyla yargılanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 27 kişinin beraat ettiği bildirildi.

“Yargı” kaynaklarından alınan bilgiye göre, Giza Ceza Mahkemesi’nde 2013 yılında darbe karşıtı gösteriler sırasında “Osim polis merkezini basmak” suçlamasıyla yargılanan, aralarında İhvan'ın üst düzey yetkililerinden Mahmud Amir'in de olduğu 27 kişinin duruşması görüldü.

Ekim semtindeki Emniyet Merkez Karargâhı'ndaki duruşmada mahkeme, sanıkların beraatine hükmetti.

Kuzey Giza Başsavcısı Ahmed el-Bakli, 2013 yılında ordunun yönetime el koymasının ardından düzenlenen protesto gösterileri ve çıkan olayların akabinde "Osim'deki polis merkezini basmak, terörist bir gruba üye olmak, şiddete teşvik, savaşçı örgütlere silah yardımı yapmak" suçlamalarıyla, darbe karşıtı 27 kişiyi mahkemeye sevk edilmesine karar vermişti.

“Fetih Câmîsi Olayları” Duruşması 4 Ekim’e Ertelendi

Öte yandan, Ağustos 2013’te Ramses Meydanı yakınındaki Fetih Câmîsi ve el-Ezbekiye Polis Karakolun’da meydana gelen olaylara karışmakla suçlanan 494 kişinin yargılandığı ve kamuoyunda "Fetih Câmîsi olayları" olarak bilinen davanın duruşması Kahire Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıklardan ikisinin katılmadığı duruşmada savunma heyetinin birkaç tanığın dinlenilmesini talep etmesi üzerine duruşma 4 Ekim'e ertelendi.

Suikast sonucu hayatını kaybeden Mısır eski Başsavcısı Hişam Berakat, Ağustos 2013’te Ramses Meydanı yakınındaki Fetih Câmîsi ve el-Ezbekiye Polis Karakolu’nda meydana gelen ve 210 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili, "şiddete teşvik, adam öldürme, polise saldırı, kurum ve kuruluşları ateşe vermek" suçlamalarıyla 494 sanığı, Kahire Ceza Mahkemesi’ne sevk etmişti.

Darbe karşıtı gösterilerin merkezindek Rabiatu’l-Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki halka ateş açarak ve zor kullanarak kanlı şekilde tahliyesini protesto eden yüzlerce kişi, 16 Ağustos 2013'te güvenlik güçlerinden kaçarak Ramses bölgesi yakınındaki Fetih Câmîsi'ne sığınmış, câmîyi boşaltan güvenlik güçleri çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim