1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da 27 İhvan Mensubu Gözaltına Alındı
Mısır'da 27 İhvan Mensubu Gözaltına Alındı

Mısır'da 27 İhvan Mensubu Gözaltına Alındı

Mısır'da, güvenlik güçleri Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarının da aralarında bulunduğu 27 kişiyi gözaltına aldı.

A+A-

AA

Güvenlik güçleri el-Feyyum ilinde İhvan mensubu Ali Iyd Abdulmumin ile vakıflar bakanlığında müfettiş olarak görev yapan Seyyid Zeki'yi, "halkı şiddete teşvik etme" suçlamasıyla gözaltına aldı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nden yapılan açıklamada ise güvenlik güçlerinin, Feyyum iline bağlı Sila ve es-Salihiyye köylerinin girişlerine 2'si zırhlı 6 polis aracıyla pusu kurduktan sonra İhvan mensuplarına ait 7 eve baskın düzenleyerek arama yaptığı ve sahiplerinin evde bulunmaması nedeniyle kimseyi gözaltına alamadığı ileri sürüldü.

Görgü tanıkları, Asyut ilinin merkezindeki "el-Menfez" meydanında düzenlenen darbe karşıtı gösteriye katılan 6 kişinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını belirtti.

El-Uksur ilinde de 2 gencin darbe karşıtı gösteriye katılmalarının ardından güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı ifade edildi.

Mısır güvenlik güçleri dün, 13'ü Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu 17 kişiyi gözaltına almıştı.

Mısır güvenlik güçleri, 3 Temmuz darbesinden bu yana İhvan lider ve üyeleriyle darbe karşıtlarına yönelik gözaltılarını sürdürüyor.

Ürdün İhvan'ından Ürdün-Mısır ilişkilerine kınama

Öte yandan, Ürdün Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kolu İslami Çalışma Cephesi Partisi, Ürdün hükümetinin "darbeci" Mısır yönetimi ile iyi ilişkiler içinde olmasını kınadı.

 

HABERE YORUM KAT