1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da 2 İhvan Üyesi İçin İdam Talebi
Mısır'da 2 İhvan Üyesi İçin İdam Talebi

Mısır'da 2 İhvan Üyesi İçin İdam Talebi

Mısır'daki Giza Ceza Mahkemesi'nin, mahkeme binasını yakmak suçlamasıyla yargılanan 2 İhvan üyesinin dosyasının, idam talebiyle müftülüğe gönderilmesine karar verdiği bildirildi.

A+A-

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Giza Ceza Mahkemesi'nin, Kahire'nin 6 Ekim semtindeki mahkeme binasını yakmak suçlamasıyla yargılanan 5 kişiden Mustafa Hamdi ve Musab Abdurrahman'ın dosyasının idam talebiyle müftülüğe gönderilmesine ve duruşmanın 3 Ekim'e ertelenmesine karar verdiğini söyledi.

Başka bir yetkili ise Asyut kentindeki askeri mahkemenin, İhvan taraftarı 374 kişinin Minye ilinin güneyindeki Deyr Mevvas meclis binasını yakmak suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasının 30 Ağustos'a ertelendiğini aktardı.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askeri müdahale ve ardından başlatılan darbe karşıtı gösteriler, insan hakları kuruluşlarının ifadesiyle "Mısır'ın yakın tarihinde eşi görülmemiş kitlesel ölümlere" yol açacak şekilde bastırıldı. Mısır yargısı da Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın lider kadrolarından başlayan ve alt kademelere doğru genişleyen adli takibata başlayarak binlerce kişi hakkında dava açtı. Bu süreçte, Mursi'nin yanı sıra İhvan'ın lider kadrosunun neredeyse tamamı, insan hakları kuruluşlarının raporlarına göre "uluslararası hukukun temel standartlarını karşılamayan", "sanıklara adil yargılanma hakkı tanınmayan", "siyasi hedefli" kitlesel yargılamalarla mahkum edildi. 

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü'nün verilerine göre askeri müdahalenin ardından en az bin 400 darbe karşıtı öldürüldü, 40 binden fazlası da tutuklandı. 

AA

HABERE YORUM KAT