1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır ve Ürdün'deki İsrail Protestolarına Polis Saldırdı
Mısır ve Ürdün'deki İsrail Protestolarına Polis Saldırdı

Mısır ve Ürdün'deki İsrail Protestolarına Polis Saldırdı

Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen İsrail'in Gazze katliamı protestolarına sadece Mısır ve Ürdün'de polis müdahalesi geldi.

A+A-

Mısır ve Ürdün'de İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etmek toplanan kalabalıklara polis müdahaleleri oldu. Dünyanın birçok ülkesinde  Asya  ve Avrupa'da İsrail'e karşı protestolar meydana geldi. Ancak sadece Mısır ve Ürdün'deki gösterilere müdahale edildi. 

Mısır'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın çağrısı üzerine sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan göstericiler, İsrail saldırılarını protesto ederek, abluka altındaki Gazze'nin yalnız bırakılmayacağı yönünde sloganlar attı.

Başkent Kahire başta olmak üzere Dekahliye, Garbiye, Buhayra, Beni Süveyf ve Süveyş kentlerinde insan zinciri ve yürüyüş düzenleyen protestocular, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını "lanetledi".

Mısır hükümetini İsrail'in yanında yer almakla suçlayan göstericiler ayrıca, akaryakıt fiyatları başta olmak üzere piyasadaki zamların darbenin sonucu olduğu belirterek, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin meşruiyetine dikkati çekti.

Protestocular, Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve yönetimi, Filistin'i korumada başarısız olmakla suçlayan pankartlar taşıdı. 

Mısır'ın birçok kentinde gerçekleştirilen eylemlere Mısır polisi müdahale etti. Mısır medyasının İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını görmezden gelmesi, hükümete yönelik tepkileri arttırıyor.

ÜRDÜN'DEKİ PROTESTOYA DA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Ürdün'de, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını kınamak amacıyla düzenlenen gösteriye polis müdahale etti. 

Müslüman Kardeşler (İhvan), gençlik örgütleri, milliyetçi ve solcu grupların Ürdün'ün başkenti Amman'da yaptığı Gazze'ye destek eylemine polis müdahalede bulundu.

Teravih namazı sonrası İsrail Büyükelçiliği yakınındaki el-Kanuti Camisi önünde bir araya gelen protestocular, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını kınadı, Arap ülkelerine Filistin sorununa somut çözüm bulma çağrısında bulundu.

 Protestocular, saldırıların sürdüğü Gazze'ye ve Filistin'e destek mesajları içeren sloganlar attı.

Ürdün hükümetini, İsrail'in Amman Büyükelçisi'ni ülkede tuttuğu için de eleştiren göstericiler, büyükelçiyi sınır dışı etme çağrısı yaptı.

Ürdün polisinin müdahale ettiği gösteride, 5 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Kaynak: Dünya Bülteni

urdun-gazze-protesto1.jpgurdun-gazze-protesto2.jpgurdun-gazze-protesto3.jpgurdun-gazze-protesto4.jpg

HABERE YORUM KAT