1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır ve Tunus Liderlerinden Suriyeli Muhaliflere Destek
Mısır ve Tunus Liderlerinden Suriyeli Muhaliflere Destek

Mısır ve Tunus Liderlerinden Suriyeli Muhaliflere Destek

Mısır ve Tunus cumhurbaşkanları, Kahire'de bir araya geldi. İki lider Suriyeli muhaliflere destek verdi.

A+A-

Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Tunuslu mevkidaşı Munsif Merzuki ile görüştü.

İkili ilişkilerde yeni bir sayfa açma konusunda anlaşan Mursi ve Merzuki'nin gündeminde, Suriye'deki katliam da vardı.

Suriye'de akan kanın durması ve Suriye halkına seçme şansı verilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını açıklayan iki lider, dışarıdan askeri bir müdahaleye ise karşı olduklarını kaydetti.

Mursi, Tunus Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki ile başkent Kahire'de yaptığı görüşmenin ardından, Suriye halkının devrimini desteklediklerini belirterek, ''Fakat Suriye'ye askeri müdahaleyi kabul etmiyoruz, güç kullanımı çözüm getirmez'' dedi.

Mursi ile Merzuki arasında El İttihadiye Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, bölgesel konuların yanı sıra iki ülke ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

Merzuki, cumhurbaşkanı seçildikten sonra Mursi'yi ilk ziyaret eden mevkidaşı oldu. Mursi ile Merzuki görüşmesi, “diktatörlerin devrildiği her iki ülkede değişen yönetimlerin seçilmiş liderlerinin ilk defa bir araya gelmesi” olarak değerlendiriliyor.

Mısır ve Tunus cumhurbaşkanları, görüşmenin ardından birlikte basın toplantısı düzenleyerek, başta bölgesel ve uluslararası gelişmeler olmak üzere iki ülke ilişkilerini değerlendirdi.

Suriye'de 16 aydan beri akan kanın durması gerektiğini bildiren Mursi, Suriye halkının devrimini tam desteklediklerini ifade etti.

Suriye'ye yönelik bir askeri operasyonu kabul etmeyeceklerini kaydeden Mursi, Suriye'ye yönelik askeri güç kullanımının çözüm getirmeyeceğini vurguladı.

Mursi, Suriye'de akan kanın durması için çalışacaklarını da belirterek, güç ve silahlı müdahalenin Suriye'de şiddet sorununu çözmeyeceğine işaret etti.

Merzuki de görüşmede ''iki ülke ilişkileri ve Arap Baharı'' gibi konuları ele aldıklarını belirterek, bölgenin geleceğiyle ilgili önemli sorunları masaya yatırdıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT