1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır ve İran'dan 30 Yıl Sonra Yakın Temas
Mısır ve İrandan 30 Yıl Sonra Yakın Temas

Mısır ve İran'dan 30 Yıl Sonra Yakın Temas

Mübarek'in devrilmesinden bu yana iki ülke arasında ilk resmi temas gerçekleşti. Mısır Dışişleri Bakanı, 'yeni sayfa'dan memnun olduklarını söyledi.

05 Nisan 2011 Salı 18:42A+A-

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El Arabi, Kahire'nin, 30 yılı aşkın sürenin ardından İran ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmaya hazır olduğunu bildirdi. El Arabi, İranlı yetkili Muktabi Amani ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Mısır ve İran halklarının, tarihleri ve medeniyetlerini yansıtan ikili ilişkiyi hak ettiğini" söyledi.

Mısır'ın bütün ülkelere karşı açık olduğunu ve ortak çıkarlar sağlama amacında olduğunu kaydeden El Arabi, Kahire'nin "İran ile yeni bir sayfa açmaktan" memnun olduğunu belirtti.

Bu görüşmesinin, Mısır'da Hüsnü Mübarek'in 11 Şubat'ta devrilmesinden sonra iki ülke yetkililerinin kamuoyuna açıklanan ilk teması olduğuna dikkat çekiliyor.

İran ile Mısır arasındaki ilişkiler İran İslam Devrimi'nden sonra ve ardından Kahire'nin İsrail'i tanımasının ardından kesilmişti. Uzun dönemdir ABD'nin müttefiki olan ve İsrail ile ilişkisi bulunan Mısır ile İran arasında Ortadoğu'daki nüfuz mücadelesinin de ilişkilerinin soğukluğunda etkili olduğuna işaret ediliyor.

Mübarek'in devrilmesinden sonra ise iki ülke ilişkilerinde ısınmanın belirtileri görülmüştü. Mısır'ın kontrolündeki Süveyş Kanalı'ndan şubat ayında iki İran savaş gemisinin geçişine izin verilmesinin de ilişkilerinin ısınması yönündeki ilk adımlar olduğu belirtiliyor.

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de iki ülkenin tarihi ilişkilerinin inişli çıkışlı olmasına rağmen, her zaman sürdüğünü belirterek, yeni süreçte iki ülke ilişkilerinin yükselmesini temenni etti

HABERE YORUM KAT