Mısır: Suriye’de Cihadçı Grupların Varlığı Tehlike Değil

18.01.2013 16:03
Mısır: Suriye’de Cihadçı Grupların Varlığı Tehlike Değil
Suriye muhalefetine destek veren Mısır, cihadçı grupların varlığının tehlike olarak addedilmesini eleştirdi.

Mısır Hükümeti, Suriye muhalefetine her türlü desteği verdiklerini ve Suriye Ulusal Konseyi'ne üye olsun olmasın bütün muhalif grupların çabalarını takdir ettiklerini açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, ''Cihad anlayışını benimseyen grupların Suriye devrimine katılmalarının tehlike olarak değerlendirilmesini yersiz buluyoruz'' dedi. 

Kahire'de basına açıklamada bulunan Amr, Mısır Hükümetinin, Suriye halkının bilgeliğine güvendiğini ve cihad anlayışını benimseyen grupların, Suriye devrimine katılmalarının tehlike olarak değerlendirilmesini yersiz bulduklarını ifade etti.

Suriye'de bir halk devrimi yaşandığını ve bu konuda herhangi bir ihtilafın bulunmadığını belirten Amr, ''Suriye muhalefetinin aralarında birliği sağlaması zorunludur. Bu birlik, büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Mısır Hükümeti, Suriye muhalefetine her türlü desteği vermekte ve Suriye Ulusal Konseyi'ne üye olsun olmasın bütün muhalif grupların çabalarını takdir etmektedir'' diye konuştu. 

Birlik çabalarının, Suriye'deki etnik ve dini yapının korunmasına hizmet edeceğine dikkati çeken Amr, farklılıkları dışlamadan oluşturulacak bir ittifakın, birlik içinde yaşayan yeni bir Suriye'nin oluşmasına katkı sağlayacağını ifade etti. 

“Mali’ye Barışçıl Çözüm İstiyoruz”

Fransa'nın Mali'ye askeri müdahalesine ilişkin ise Amr, ''Mali'deki krizin barışçıl yöntemlerle çözülmesi için her türlü yardıma hazırız. Mısır Hükümeti, Mali'ye askeri müdahale gerçekleşmeden önce sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için Mali yönetimine gereken desteği vermiştir'' değerlendirmesini yaptı.

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim