1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Mısır, Statükoyu Savunanlara Ders Olsun!”
“Mısır, Statükoyu Savunanlara Ders Olsun!”

“Mısır, Statükoyu Savunanlara Ders Olsun!”

Başbakan Erdoğan, Mısır'da gelinen noktanın, yaşananlar karşısında sessiz kalanlara, statükoyu savunanlara ve demokrasiyi kendileri için hak, başkaları için lütuf görenlere ders olmasını diledi.

14 Şubat 2011 Pazartesi 10:28A+A-

Erdoğan, "Mısır'da kaybeden statüko, kazanan değişimdir. Mısır'da kaybeden baskı, kazanan demokrasidir. Mısır'da kaybeden korku, kazanan cesarettir. Mısır'da karamsarlık kaybetmiş, umut kazanmıştır." ifadelerini kullandı. Bundan sonraki sürece dair de, "İnanıyorum ki, Mısırlı kardeşim, Mısır halkı, geçiş sürecini de başarıyla atlatacak, özgürlükçü, anayasal demokrasiye sahip, çoğulcu ve katılımcı bir idareyi en kısa sürede tesis edecektir.'' temennilerinde bulundu.

Başbakan, Ordu Dernekler Plat-formu'nca Bağcılar Spor Salonu'nda düzenlenen "3. Ordulular Sevgi Şöle-ni''ne katıldı. Buradaki konuşmasında, Tunus ve Mısır'daki olaylar devam ederken Türkiye'nin tavrını hatırlattı. Bütün dünya susarken kendilerinin çıkıp cesaretle konuştuğunu, 'bekle gör' politikası gütmediklerini ve gerekli çağrıyı yaptıklarını kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti: "Belirsiz açıklamaların, günü kurtaran geçiştirmelerin, soğuk değerlendirmelerin arkasına sığınmadık; dobra dobra içimizden geçeni, gerçeği, hissiyatımızı dile getirdik. Dün kardeşlik hukukuyla Mısır'ın derdini dert edinirken, bugün de aynı şekilde kardeşlik hukukuyla Mısır'ın coşkusunu coşkumuz olarak görüyoruz. Büyük bir ülkeye, büyük bir millete yaraşan neyse, biz onu yaptık, onu yapmaya devam edeceğiz.''

Konuşmasının devamında gerek Ordu ve Karadeniz Bölgesi gerekse de Türkiye geneli icraatlarını anlatan Başbakan, AK Parti'nin siyaset tarzını anlatırken muhalefete de şu göndermelerde bulundu: "Bizim siyasetimizde korku yok, korkutmak yok. Bizim siyasetimizde dedikoduyla, sanal korkularla, sanal tehditlerle ayakta kalma çabası yok. Başkalarının yaşam tarzına müdahale, yasaklama, kısıtlama yok. Bizim siyasetimizde istismar yok, kutsal değerleri, hassasiyetleri siyasete alet etmek yok. Bizim siyasetimizde karnından konuşmak, çark etmek, nabza göre şerbet vermek yok."

HABERE YORUM KAT