1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Sokakları Yeniden Isınıyor
Mısır Sokakları Yeniden Isınıyor

Mısır Sokakları Yeniden Isınıyor

Dün gece 3 kişinin öldüğü çatışmalardan sonra getirilen gösteri ve yürüyüş yasağına rağmen, başkent Kahire'nin merkezinde onlarca protestocu toplanıyor.

26 Ocak 2011 Çarşamba 17:25A+A-

Tunus'ta yaşanan ayaklanmanın diğer Arap ülkelerine sıçrayıp sıçramayacağı soruları sorulurken, isyan ateşi ilk olarak Mısır'a sıçradı.

30 yıllık Hüsnü Mübarek iktidarını hedef alan gösterilerin yaşandığı ülkede dün geceki protesto gösterileri sırasında iki gösterici ve bir polis hayatını kaybetti. Binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen dünkü gösterilerin ardından Mısır İçişleri Bakanlığı gösterilere yasak getirdi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan bildiride, "hiçbir provokasyona, protesto için bir araya gelme, gösteri düzenleme veya yürüyüş yapmaya izin verilmeyeceği" kaydedildi. Bildiride, bu talimata uymayanlara karşı yasal önlemlerin alınacağı ve bu kişilerin adalete teslim edileceği kaydedildi.

Gelen yasaklama kararına rağmen Mısır sokakları durulmuyor. Uluslararası haber ajansları, başkent Kahire'nin merkezinde onlarca protestocunun toplanmaya başladığını haber veriliyor. Gelen haberlere göre göstericilerin toplandığı yer Kahire'nin merkezinde, dünkü gösterilerin de başlangıç yeri olan bir adliye kompleksi önü.

Gıda fiyatlarının yüksekliği, yoksulluk ve yolsuzluğa karşı tepkilerin 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimine karşı protestolara da dönüşmüş, dün Kahire, İskenderiye, Asyut, Süveyş ve Ariş kentlerinde düzenlenen gösterilerde 3 kişi ölmüş, yaklaşık 250 kişi yaralanmıştı. Yaralılardan bir kişinin de bugün ölmesiyle bilanço 4 ölüye çıktı.

NTV

HABERE YORUM KAT