1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. "Mısır Sina'da Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor"
"Mısır Sina'da Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor"

"Mısır Sina'da Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor"

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Mısır'ın Sina'da 'uluslararası hukuku ihlal ettiğini' belirtti.

A+A-

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Mısır'ın Sina'da yürüttüğü operasyonla uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirdi.

HRW'den Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki faaliyetlerine ilişkin yayımlanan raporda, Mısır'ın Gazze sınırında yaklaşık 79 kilometrelik alanı boşaltarak tampon bölge oluşturmak istediği ifade edildi.

Bu alanın yaklaşık 78 bin kişinin yaşadığı Refah kentinin tamamını kapsadığına dikkat çekilen raporda, "Hükümet, bu tampon bölge ile DAİŞ'e mensup isyancıların, Gazze'den lojistik destek ve silah almak için kullandığını iddia ettiği tünellerin yok olmasını sağlayacağını öne sürüyor" denildi.

Mısır'ın Gazze'den ülkesine silah sokulduğu yönündeki iddialarının delili olmadığı aktarılan raporda, "Mısır Hükümeti, isyancıların (Sina'daki silahlı grupların) Gazze'den askeri destek aldığı yönündeki iddialarına ilişkin bir delil ortaya koymadı. Buna karşılık HRW, isyancıların silahları Libya'dan aldığı ve Mısır ordusundan ele geçirdikleri yönünde Mısırlı ve İsrailli yetkililerin açıklamalarını da içeren delillere ulaştı." ifadelerine yer verildi.

Raporda, Mısır hükümetinin sınırdaki bölgeleri tahliye faaliyetleri çerçevesinde, Sina'da yaklaşık 3 bin 200 ailenin evinden zorla tahliye edildiğini, bu yapılanların uluslararası hukuk ihlal olduğu belirtildi.

Raporda, "HRW, Sina'da evleri boşaltılan 11 aile ile bölgede çalışan gazeteci ve aktivistlerle görüşmeler yaptı. 2013-2015 yıllarında bölgedeki kameralarla çekilmiş tahliye işlemlerini görüntüleyen onlarca video, 50'den fazla fotoğrafa ulaştı. Mısır makamları, evleri yıkılanlara önceden haber vermedi, bu ailelere geçici ikamet yeri bulmadı. Maddi olarak yeterli tazminat ödenmedi. Tarım arazileri için hiç tazminat verilmedi. Bunların yanında evleri yıkılan ya da yıkılma tehlikesi olan ve tazminat alamayan aileler için hukuki imkan sağlanmıyor" ifadeleri kullanıldı.

Mısır makamlarına yıkım ve tahliye çalışmalarını durdurma çağrısı yapılan raporda, bu durumdan zarar gören ailelerin zararının tazmin edilmesi çağrısında bulunuldu.

(AA)

HABERE YORUM KAT